Türkiye 31 Mart 2024 Pazar günü yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti.

Saz eşliğinde uğurlamışlardı: Melih Gökçek’in yorumuna cenaze sahiplerinden tepki! Saz eşliğinde uğurlamışlardı: Melih Gökçek’in yorumuna cenaze sahiplerinden tepki!

Seçimde belediye başkanı, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar seçildi.

Yerel seçim sonuçlarının belli olmasının ardından vatandaşlar belediye meclis üyelerinin ne kadar maaş aldığını merak ediyor ve araştırıyor.

Peki İl Genel Meclis Üyesi Maaşı 2024 Belediye Meclis Üyesi Maaş Alır mı? İşte detaylar...

İL GENEL MECLİS ÜYESİ MAAŞ ALIR MI?

31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde Türkiye genelinde 30 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi ve 922 ilçe belediyesi başkanlıkları ile birlikte toplamda 50,508 muhtarlık için seçimler yapıldı. Bu seçimlerde 32,244 mahalle ve 18,264 köyde muhtarlar belirlendi. Ayrıca, belediye meclislerinde görev yapacak üyeler de belirlendi.

Seçmenler ve adaylar, bu yerel seçimlerle ilgili olarak belediye başkanları, muhtarlar ve belediye meclis üyelerinin özlük haklarına ilişkin detayları merak ediyor

Belediye başkanları ve muhtarların yanı sıra belediye meclis üyeleri de maaş alıyor. 

İL GENEL MECLİS ÜYESİ MAAŞI NE KADAR 2024?

Belediye meclis üyelerinin, meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için belirlenen bir huzur hakkı ödenmektedir. Ancak, bu ödeneklerin miktarı belediye meclisleri tarafından belirlenmekte olup, belirlenen tutar belediye başkanının brüt ödeneğinin günlük tutarının üçte birini geçmemektedir. Bu ödenek üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilmektedir.

Örneğin, nüfusu 2 milyondan fazla olan belediyelerde görev yapan belediye meclis üyeleri için toplantı başına günlük 1.944 TL'ye kadar ödenek verilmektedir. Bu miktar, belediye meclisi tarafından belirlenen üst sınırı temsil etmektedir.