İklim değişikliği ve Tarım raporu yayınlandı!

Bu haber 25 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

“Gıda Sektörü etkilenecek”

Tarım ve Orman Bakanlığı İklim değişikliği ve Tarım raporu yayınlayarak,  gelecek yıllarda İklim değişikliğinin Türkiye’de geniş bölgelerde hissedileceği belirtildi.

 Raporda, dünya genelinde 30 yıla kadar gıda fiyatlarında yüzde 85’e varan artışlar olabileceği ifade edildi. Türkiye’nin son dönemlerde iklim değişikliğiyle mücadelenin hemen her alanında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde, politikalar oluşturduğu belirtilen raporda, hukuki, kurumsal ve iktisadi sistemini yeni iklim ekonomisi bağlamında geliştirme yolunda ilerlediği kaydedildi.

DÜNYA NÜFUSUNUN BESLENMESİNDE ÖNEMLİ BİR TEHDİT

Raporda yer alan bilgilere göre 21’inci yüzyılın stratejik sektörleri arasında gösterilen gıda sektörü, 2050’de 10 milyara ulaşacağı hesaplanan dünya nüfusunun beslenmesinde önemli bir tehdit ile karşı karşıya. Araştırmalar, 2050 yılında dünya nüfusunu beslemek için tarım ve gıda üretiminin, bugünkü düzeyinden en az yüzde 50 oranında artırılması gerektiğini gösteriyor.

SICAKLIK ARTIŞINDA YAPILACAKLAR

Türkiye’nin önümüzdeki 10 ve 20 senenin tarım politikaları belirlenirken, 2-3 derece sıcaklık artışı ve bu artışın iklim üzerine yaratacağı etkiler varsayım senaryosu olarak ele alınmalı ve politika planları bu çerçevede yapılmalıdır.

TARIMDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM SEFERBERLİĞİNE GEÇİLMELİ

Tarımın olumlu etkilenmesi için yapılabilecek uygulamalar arasında yağmur hasadı kullanılmalı. Tasarruflu su kullanımı, doğrudan ekim yöntemi, rüzgar perdesi uygulanmalı. Gübreleme, arazi toplulaştırma, organik tarım, biyoenerji kaynakları da uygulamalar arasında olmalı. İklim değişikliğinin etkilerine hazırlıklı olmak için, tarımda iklim değişikliğine uyum seferberliğine geçilmelidir.

TARIMSAL SİGORTA YAYGINLAŞTIRILMALI

İklim değişikliğine ‘uyum fonu’ acilen oluşturulmalı. Düşük gelirli çiftçilere iklim değişikliğine uyum destekleri sağlanmalı. Doğrudan ekim uygulamaları yaygınlaştırılmalı. Yüzde 100 basınçlı sulamaya geçilmeli. İklim bazlı dinamik tarımsal sigorta yaygınlaştırılmalı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.