İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ POLATLI’YI OLUMSUZ ŞEKİLDE ETKİLEDİ!

Bu haber 23 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

İklim değişikliği nedeniyle en çok etkilenen tarımsal üretim ciddi şekilde etkileniyor. Etkilenen şehirlerin başında da Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Polatlı. İklim değişikliğiyle ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarımsal üretimde iklim değişikliğinin etkisiyle 2050’ye kadar verimde yüzde 10 ila yüzde 25 arasında bir düşüş bekleniyor. Ayrıca, iklim değişikliği ve habitatın tahribatından dolayı bugün dünyada yaklaşık 1 milyon tür yok olma riski altında. Her geçen gün geri dönülemez bir noktaya doğru ilerliyoruz. İklimden daha hızlı değişmek zorundayız” dedi.

YENİ İKLİME HAZIR OLACAĞIZ

Meteorolojik ve tarımsal kuraklık riskinin giderek arttığını belirten Pakdemirli, “İklim değişikliği nedeniyle ülkemizde 2050 yılına kadar tarımsal verimlilikte yüzde 2 ila 13 arasında azalma olacağı öngörülüyor. Önümüzdeki süreçte afetlere daha çok maruz kalacağız. Elbette Türkiye tarımıyla, sanayisiyle büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Ancak bu büyümeyi kaynakları tüketerek değil, doğru yöneterek, çevreyi koruyarak ve sera gazını azaltan üretim yöntemlerini hızlıca uygulamaya alarak gerçekleştirmemiz hayati önem taşıyor. Türkiye iklim değişikliğine seyirci kalacak bir ülke değildir. Tarımı dönüştürüp, yeni iklime hazır olacağız” dedi.

POLATLI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN ÇOK ETKİLENEN ŞEHİRLERDEN BİRİ

İklim değişikliği nedeniyle en çok etkilenen konuların başında tarım geliyor. Etkilenen şehirlerin başında da Polatlı var. Ülkenin tarımsal üretim merkezlerinden biri olan ve Türkiye’nin en kaliteli hububatının üretildiği Polatlı’da iklim değişikliğinden kaynaklı tarımsal kuraklık nedeniyle yüzde 60’lara varan tarımsal üretim kaybı yaşanıyor. Kayıp her geçen gün yılda artıyor. İklim değişikliği nedeniyle insanlar her yıl daha fazla etkileniyor. Bu durum çiftçiyi alternatif ürün yetiştiriciliğine yönlendiriyor. Tarımsal kuraklık nedeniyle sulama kaynaklarının kuruması nedeniyle tarımsal sulama da büyük sıkıntılar yaşanıyor.

TARIMSAL SULAMADA YENİ DÖNEM

Sulama projelerinde su kaybını azaltan modern sistemlerin payını yüzde 6’lardan yüzde 29’a yükselttiklerini ifade eden Pakdemirli, “Hedefimiz, inşaatı devam eden projeler tamamlandığında bu oranı yüzde 90’ların üzerine çıkarmaktır. Su Şurası kapsamında ilgili tüm paydaşlarla birlikte suyumuzun geleceğini konuşuyor, hedeflerimizi ortaya koyuyor ve yol haritamızı belirliyoruz. ‘Su Vatandır’ diyoruz. Su konusunu 1. Su Şurası’nda A’dan Z’ye masaya yatırdık. Ekim ayında şura sonuç belgesi ve eylem planımızı açıklayarak aksiyonlarımıza başlayacağız” dedi.

KURAKLIĞA TOLERANSLI BUĞDAY VE ARPA

Kuraklığa toleranslı 42 buğday ve 19 arpa çeşidi geliştirip, tescilin yapıldığını belirten Pakdemirli, “Kuraklık riskine karşı ürünlerin gelişimlerini izliyor, sulu ve kuru tarımda süreci planlıyor ve kuraklığa karşı alınacak tedbirleri belirliyoruz. Bugüne kadar araştırma enstitülerimizde kuraklığa toleranslı 42 buğday ve 19 arpa çeşidi geliştirip, tescilini yaptık. Kuraklığa dayanıklı çeşitlere ait tohumlukları kullanarak üretim yapan çiftçilerimizin desteklenmesine yönelik çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.