İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE VERİM KAYBI YAŞANABİLİR!

Bu haber 25 Eylül 2021 saat 10:47 'de eklendi.

Artan gıda fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimin son 3 senedir büyüdüğünü belirterek, “Bugün itibarıyla çiftçimizin biz zarar ediyoruz dediği bir ürün yoktur” dedi. Ayrıca iklim değişikliği nedeniyle 2050 yılına kadar verim kaybı yaşanacağını belirten Pakdemirli, gıda fiyatlarındaki artış için çözüm çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ İÇİN ÇÖZÜM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Küçük Menderes Havzası Tarım Orman Sektör Buluşması’nda konuşma yapan Pakdemirli, salgının halen devam ettiğini ve belli bir süre daha bununla yaşamak durumunda kalınacağını aktardı. Pakdemirli, 2050 yılına kadar ister istemez iklim değişikliği sebebiyle yüzde 10 ila yüzde 25 verim kaybı yaşayacaklarını belirtti. Gıda fiyatlarındaki artış için çözüm çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli: “Bugün itibarıyla toplumda yapılan tespitler doğrudur ama bazıları yüzeysel duruyor. Bizim burada yapısal bir şey yapmamız lazım. Yeni bir sayfa açıp yeni bir sayfanın üzerinden bu işi götürmemiz lazım. Yani bugün üreticiye sorsanız en çok alın teri bende ancak ben istediğim kadar alamıyorum. Bende 10 lira, pazarda 20 lira diyor. Tüketici de ben istediğim kalitede bir ürünü haklı bir fiyat seviyesinden alamıyorum, ulaşamıyorum. Üreticideki fiyatlarla bana gelen arasında ciddi bir fark var. Bu mesele sadece Türkiye’nin meselesi değil. Bütün G20 ülkelerinde ana meselelerden biri bu. Yani tohumdan çatala kadar olan zincirdeki meseleyi çözmek, aradaki seviyeleri daha iyi bir noktaya getirebilmek” dedi.

PAKDEMİRLİ: ÇİFTÇİMİZİN ZARAR EDİYORUZ DEDİĞİ ÜRÜN YOK

Pakdemirli tarımsal üretimin Türkiye’de son 3 senedir büyüdüğünü belirtti. Pakdemirli: “Allah’a şükürler olsun bugün itibarıyla, çiftçimizin biz zarar ediyoruz dediği bir ürün yoktur. Besici ve yetiştiricimizi için zaman zaman maliyetlerin artığı dönemler olabilir. Bunlarla da ilgili tedbirleri alıyoruz almaya da devam edeceğiz” dedi. Konuşmasında sözleşmeli üretime de değinen Pakdemirli: “Sözleşmeli üretimi Türkiye’de çok daha yaygın ve daha iyi bir yere getirmemiz lazım. Türkiye’de sözleşmeli üretim kayıtlı olarak yüzde 5 ama ABD’de bitkisel üretimde yüzde 80-85” dedi. Ayrıca sebze ve meyve tacirlerinin borçlandırma usulüyle sözleşmeli üretim yaptığını belirten Pakdemirli, ancak bunun tek taraflı bir dikte ve dayatma ile yapıldığını ifade etti. Pakdemirli, sözleşmeli üretimin tamamen gönüllülük usulüyle çalışılan bir sistem olduğunu ve uzun vadede enflasyonla mücadeleye de fayda sağlayacağına inandığını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.