AK Parti'nin seçim ittifakı partneri HÜDA PAR, 31 Mart yerel seçimlerine kendi adaylarıyla katılacak. Hizbullah ile ilişkilendirilen HÜDA PAR'ın adaylarının yine Hizbullah ile ilişkili olduğu belirlendi.

Sol Haber'den Yalçın Cuğ'un haberine göre, HÜDA PAR, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı için eski Hizbullah Şanlıurfa-Hilvan sorumlusu olarak bilinen Cemal Çınar'ı aday gösterdi. Açıklanan adaylar arasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Eşin ve Adıyaman Belediye Başkanı adayı Mustafa Yetiş dikkat çekti.

Hüda Par (1)

HİZBULLAH İLİŞKİLERİ DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKTİ

Adaylardan Mustafa Yetiş'in, 2004 yılında kurulan ve 2012 yılında “Hizbullah'ın amacı doğrultusunda faaliyet gösterdiği” gerekçesiyle kapatılan Mustazaflar ile Dayanışma Derneği'nin (Mustazaf-Der) Kâhta Şube Başkanı olduğu ortaya çıktı. HÜDA PAR'ın Adıyaman adayı Yetiş, 2011'de görülen 5'inci duruşmada “örgüt üyeliği”nden 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Yetiş, Yargıtay 9'uncu Dairesi'nin “Hizbullah üyeliği”nden aldığı hapis cezasını onayan sanıklardan biriydi. Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın 5 yıl sonra yaptığı itiraz sonucu beraat etti ve serbest bırakıldı.

Kocaeli'den aday gösterilen Mehmet Eşin ise 2011 yılının ocak ayında İstanbul'da Hizbullah'a yönelik yapılan operasyonda gözaltına alındı. Eşin'e yönelik operasyonda, Hizbullah'ın Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Mehmet Bahattin Temel ve Hizbullah'ın askeri kanat sorumlusu olduğu belirtilen Hacı İnan da bulunmaktaydı.

Ayaş Gençali Mahallesi ASKİ’nin çalışmalarıyla temiz suya kavuştu Ayaş Gençali Mahallesi ASKİ’nin çalışmalarıyla temiz suya kavuştu

Soruşturma kapsamında tutuklanan ve Metris Cezaevi'ne gönderilen Eşin, Hizbullah davasının ilk duruşmasında diğer 5 sanıkla birlikte tahliye edildi. Eşin, şu anda HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcılığı ve Dış İlişkiler Başkanlığı görevlerini yürütmekte.