14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri’nde aday göstermeyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediklerini açıklayan HÜDA PAR kimdir, nasıl kuruldu soruları birçok kişi tarafından araştırılıyor. 

HÜDA PAR'IN AÇILIMI NEDİR?

Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partilerden biri olan HÜDA PAR’ın açılımı Hür Dava Partisidir. Simgesi açık vaziyette bir kitap ve sayfaları arasından doğmakta olan güneştir.

HÜDA PAR NE ZAMAN KURULDU?

19 Aralık 2012 yılında kurulan HÜDA PAR, Türkiye'deki yasadışı Hizbullah örgütüyle ilişkili olduğu gerekçesiyle kapatılan Mustazaf-Der'in Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz tarafından kuruldu ve 2014 yılında ilk seçimlere katıldı.

HÜDA PAR'IN OY ORANI NEDİR?

HÜDA PAR’ın, 2014 yerel seçimlerinde oy oranları şu şekilde oldu; Ağrı'da %1.37, Batman'da %7.80, Bingöl'de %3.06, Bitlis'te %5.58, Diyarbakır'da %4.77, Mardin'de %2.00, Muş'ta %1.46, Siirt'te %1.16, Şırnak'ta %2.32 ve Van'da %0.65.

7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimlerde Adana, Bitlis, Şırnak, Van, Şanlıurfa, Bingöl, Batman ve Diyarbakır'dan bağımsız adayları destekledi ancak seçilen olmadı.

1 Kasım 2015'te yapılan genel seçimlere ise katılmadı.

HÜDA PAR HİZBULLAH TERÖR ÖRGÜTÜYLE OLAN BAĞI NE?

Hizbullah terör örgütü ilk eylemlerine 1984 yılında başladı. Ardından Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de örgütlenme çalışmalarına devam etti. Adı birçok gazetecinin faili meçhul cinayetine karışan örgüt üyelerinden 26 kişi Gaffar Okkan suikasti sonrası gözaltına alındı. Yargılama yıllar sürdü ve ceza alan isimler zaman içerisinde tahliye edildi.

Gaffar Okan suikastının ardından Hizbullah, faaliyetlerine 3 yıl ara verdikten sonra örgütün yöneticileri Mustazaflar Derneğini kurdu. Derneğin ceza mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından 19 Aralık 2012 yılında Hür Dava Partisi kelimelerinin ilk heceleri birleşmesinden doğan HÜDAPAR kuruldu.

HÜDA-PAR GENEL BAŞKANI KİMDİR?

HÜDA PAR'ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu 1966 yılında Batman'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Batman'da tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Zekeriya Yapıcıoğlu HÜDA PAR'ın kurucularından olup, 30 Haziran 2013'te Ankara'da yapılan 1. Olağan Büyük Kongre'de Genel Başkanlığa seçildi.

Gazeteci Mehmet Barlas neden öldü? kimdir? Gazeteci Mehmet Barlas neden öldü? kimdir?

Haziran 2015 seçimlerine Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak giren Zekeriya Yapıcıoğlu, ilde oyların %3,2'sini (22.923 oy) aldı ve vekil seçilemedi.

2 Haziran 2021 tarihinde partisinin (HÜDA PAR) 4. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlığına seçildi.