HUCURAT SÜRESİ HAYATIMIZIN NERESİNDE?

Bu haber 21 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftülüğü tarafından Polatlı Halkını bilgilendirilmeye yönelik yazılar yayınlanmaya devam ediyor. Polatlı İlçe Müftülüğünün yayınladığı yazılardan biride Polatlı İlçe Müftülük Vaizi Osman Yılmaz HocanınHucurat Süresi hayatımızın neresinde? Adlı yazı yer aldı. “Bizleri yaratan, yaşatan Yüce Rabbimize sonsuz ham-ü senalar olsun. Rahmet elçisi Sevgili Peygamberimize de sonsuz salat ve selam olsun. Bu yazımızda Ahlak Süresi diye de bilinen ‘Hucurat Suresi’nin bize verdiği mesajlar üzerinde duracağız” kelimelerin yer aldığı yazıda, “Hucurat Süresi, Kur’an-ı Kerim’in 49. Süresidir. Medine’de nazil olmuştur. 18 ayettir. Hucurat; ‘Odalar’ demektir. Odalardan kasıt, Hz. Peygamber’in aile efradıile beraber ikamet ettiği odalar kastedilmektedir. Süreye ‘Ahlak Süresi’ de denilmektedir. Süre, Mü’minlerin hem Hz. Peygambere karşı hem de kendi aralarında uymaları gereken bir takım ahlak ve görgü kurallarını konu alır” bilgileri aktarıldı.

SÜRENİN İÇERİĞİNE DAİR BİLGİLER

Mü’minler Hz. Peygambere karşı son derece saygı ve edep ölçüleri içinde olmalıdır. Yürürken O’nun önüne geçilmemeli, konuşurken O’nun sesinden daha yüksek sesle konuşulmamalıdır. Müslümanlar, en başta Allah’ın şerefli resulüne, sonrasında da birbirlerine karşı saygılı olmalı ve yüksek sesle konuşmamalıdırlar. Mü’minler Hz. Peygamberden bahsederken sıradan bir insan hakkında konuşmadığını bilmeli. O’nun adını anarken saygı ve hürmetle anmalıdır. Peygamberlere karşı bütün Müslümanlar, temiz duygu ve düşüncelere sahip olmalıdır.

MÜSLÜMANLAR BİRBİRLERİNİN KİŞİLİK HAKLARINA SAYGILI OLMALIDIRLAR

Hz. Peygambere saygısızlık Mü’minlerin amellerinin boşa çıkmasına sebep olur. (2.ayet) Günahkâr bir fasık, Mü’minlere bir haber getirdiğinde, Mü’minlerin ileride pişman olmamak için o fasığın getirdiği haberin doğruluğunu iyice araştırması gerekir. Her ne suretle olursa olsun, toplumda yayılan haberin doğruluğu sabit oluncaya kadar o haberin iyice tetkik edilmesi gerekir. Değilse büyük bir vebale girilmiş olur. Peygamberlerin insanlar için iyi bir vekil ve güzel bir örnek olduğunu kabul etmek gerekir. Mü’minler birbirlerinin kardeşidir. Bu yüzden Müslümanların arasında daima iyilik ve güven hâkim olmalı, dargın Müslümanların arası düzeltilmelidir. İki Müslüman topluluğun kendi aralarında savaşmalarına imkân verilmemelidir. Müslümanlar birbirlerinin kişilik haklarına saygılı olmalıdırlar. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.