ZARAR 1 MİLYAR LİRA TL

Bu haber 01 Haziran 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kuraklık iç Anadolu Bölgesini de hububat üretimini oldukça sıkıntıya soktu. Ekili alanlarda sahada yürütülen çalışmalar bu yıl hububatta rekolte kaybının yüzde elli seviyesine ulaştığını, arpa ekili bir çok arazinin biçilemez durumda olduğu tespit edilirken buğdayda da durum pek farklı değil. Anıza ekilen arpa ve buğday ürünleri tarladan kaldırılamaz durumda. Nadasa yapılan ve çiftçilerin gerekli özeni gösterdiği buğday ve arpada ise kayıp yüzde ellinin üzerinde. Hububatta yaşanan bu rekolte kaybı hayvancılık sektörünü de olumsuz etkiliyor. Kuraklık nedeniyle yaşanan hububattaki rekolte kaybının maddi olarak Polatlı’ya ve ülke tarımına zararı ise 1 milyar lirayı bulduğu belirtiliyor.

BEKLENEN YAĞIŞLAR GERÇEKLEŞMEDİ

Nisan ve Mayıs aylarında yağışın yetersiz olması sebebiyle tarımsal kuraklık ciddi şekilde hissediliyor. Özellikle kıraç tarlalar, yaşanan kuraklık nedeniyle biçerdöver giremeyecek durumda. Çiftçinin tek umudu nehrin kurumaması ve kuraklığın yaşanmaması için nisan ve mayıs aylarında yaşanacak yağışlardı. Yağışlar beklenen seviyede olmayınca tarımsal kuraklık kaçınılmaz oldu. Bu durum saman yokluğuna yol açacağından sadece tarımın değil hayvancılık sektörünün de kuraklıktan etkilenmesi bekleniyor.

SAKARYA VE PORSUK KURUDU!

Türkiye’nin tarım şehirlerinden biri olarak gösterilen Polatlı’da yağış miktarındaki azlık ve susuzluk nedeniyle yaşanan kuraklık Sakarya nehrinin kurumasına neden oldu. Tarımsal sulama için hayati önem taşıyan Sakarya nehrinin kuruması çiftçi için büyük sorun oluşturuyor. Sakarya nehri çevresinde ekili tarlası olan çiftçiler, nehrin geçtiğimiz yıllara oranla daha erken kuruması nedeniyle tarlalarını sulayamadı. Yağışların yetersiz olması ve Sakarya nehrinden su sağlanamaması tarlada ekili üründe rekolte ve kalite kaybına yol açtı.

MALİYETİN YANINA KURAKLIK EKLENDİ

Gübre, mazot, ilaç ve tohum fiyatları dövize bağlı olarak artıyor. Sadece gübre fiyatları, 2020- 2021 Mart döneminde yüzde 46 ile yüzde 67.9 oranında artış gösterdi. Polatlı çiftçisi geçen yıldan bu yana özellikle gübre ve mazottaki artışla birlikte hububat yetiştirmekte oldukça zorlu bir yılı geride bıraktı. 2021 yılı da benzer bir durumla çiftçileri epeyce maliyet açısından zorlarken, üstüne bu yıl son yılların en düşük yağış miktarı sebebiyle yaşanan kuraklık beraberinde hububatta büyük bir kaybın yaşanmasına neden oldu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.