HUBUBAT ALIM FİYATLARI ARTIRILDI

Bu haber 01 Temmuz 2022 saat 10:05 'de eklendi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına karar verdi. TMO’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Hububat Alım Primlerinin” Temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildiği belirtildi. Buna göre ekmeklik buğday alım fiyatı 6 bin 50 liradan 6 bin 450 liraya, arpa ise 5 bin 500 liradan 5 bin 700 liraya çıkarıldı. Ürünlerini TMO’ya veren çiftçiler, artırılan yeni alım fiyatlarından yararlanacaklar.

BUĞDAYDA 400 TL, ARPADA 200 TL ARTIŞ

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ülkemizde Mayıs ayı ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı bugün itibarıyla yaklaşık yüzde 20’ler seviyesindedir. Hasat, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgemizde normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelenmiştir. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir. Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve “Hububat Alım Primlerinin” temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir.”

HAZİRAN AYINDA ÜRÜNLERİNİ TMO’YA TESLİM EDEN ÇİFTÇİ ARTIRILAN PRİMLERİ TEMMUZ AYINDA ALACAK

“Bu kapsamda haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimizin primleri temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerimizin prim ödemeleri ise takip eden ay içinde ödenecektir. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için 1.000 TL/Ton, arpa için 500 TL/Ton olarak ödenecek “Hububat Alım Priminden” üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir. TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını vermek için Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti gösteriyor, bu vesileyle tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.”

POLATLI’DA HASAT DEVAM EDİYOR

Polatlı’nın birçok bölgesinde hububat hasadı devam ediyor. Polatlı’da 2 milyon 200 bin ekili alan bulunuyor. Türkiye’nin en kaliteli hububatının yetiştiği Polatlı’da hasat sezonu gerçekleşen yoğun yağış nedeniyle biraz gecikti. Ancak yağış gerçekleşmeyen bölgelerde hasat devam ediyor. 2 milyon 200 bin ekili arazide verim geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek. Geçtiğimiz yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi az verim almış ve büyük zarar görmüştü.

BİÇİM KONTROLLERİ YAPILIYOR

Polatlı ilçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, ilk arpanın işlem gördüğü günden bu yana sahada ekipleriyle dane kaybının önüne geçmek amacıyla sıkı bir denetim e kontrol çalışması yürütüyor. Bölgelerde yapılan biçimleri tek tek inceleyen, hem biçerdöver bakımlarını hem de tarlalardaki biçimden sonraki durumu yerinde tespit eden ekipler, bu anlamda dane kaybına sebep olabilecek nedenlerin önüne geçmek için yoğun mesai harcıyor. Türkiye’nin en yüksek verimli ve kaliteli buğdayının üretildiği Polatlı’da, dane kaybı ve kaliteyi korumak adına yapılan saha taraması ve kontroller sayesinde hem çiftçinin ürünü zayi olmuyor hem de Polatlı genel anlamda daha bilinçli bir hasat yapma imkanı yakalıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.