HİSARCIKLIOĞLU: TÜRİB TARIMIN NABZI, ÇİFTÇİ VE YATIRIMCININ PUSULASI OLACAK

Bu haber 19 Temmuz 2021 saat 10:37 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Yahya Toplu, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) “Tarımsal Ürün Endeksleri Tanıtım Törenine” katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımı ile gerçekleşen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) “Tarımsal Ürün Endeksleri’nin Tanıtım töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda yapıldı. Son 10 yılda tarım piyasasında iki aşamalı bir dönüşüm süreci olduğu ve bu aşamanın ilkinin lisanslı depoculuk ikincisi ise Türkiye Ürün İhtisas Borsası olduğu ifade edildi.

HİSARCIKLIOĞLU: TİCARET BORSALARI VE TMO ÖNCÜLÜĞÜNDE OLDUKÇA İYİ BİR NOKTAYA GELDİK

Tarımdaki iki aşamalı gelişim sürecinden bahseden Hisarcıklıoğlu, “Bu dönüşümün ilk ayağı lisanslı depoculuktu. Bu konuda ticaret borsalarımızın ve Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) öncülüğünde oldukça iyi bir noktaya geldik. Gelişmiş tarım piyasasının ikinci ayağı olan TÜRİB ise 2 yıl önce faaliyet iznini alarak operasyonlarına başladı. Bu 2 yılda tarım piyasası paydaşlarını, yani çiftçiyi, taciri, sanayiciyi, yatırımcıyı, bankayı ve TMO’yu bir araya getirerek ortak bir noktada buluşturdu. 2019 sonunda 50 bin olan yatırımcı sayısı, 90 bin yatırımcıyı geçti. TÜRİB bu süreçte sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulundu.” dedi.

TÜRİB TARIMIN NABZI, ÇİFTÇİNİN VE YATIRIMCININ PUSULASI OLACAK

Hisarcıklıoğlu, TÜRİB ile yola çıkarken ortaya koydukları hedefleri birer birer gerçekleştirdiklerini ifade  ederek, “Bu endeksler bize ürün piyasasını şeffaf ve basit bir şekilde izleme imkanı tanıyacak. Ülke genelinde referans fiyat oluşumuna katkı sağlayacak. Artık buğdayın fiyatı için Şikago’ya, Londra’ya değil, TÜRİB endeksine bakacağız. Bu endeksler tarımın nabzı, çiftçinin ve yatırımcının pusulası olacak.” dedi.

ARZ VE TALEP DENGESİZLİKLERİNİ HIZLI TESPİT EDİP, DOĞRU POLİTİKALARI GELİŞTİREBİLECEĞİZ

Arz ve talep dengesizliklerini hızlı tespit edip, doğru politikaları geliştirebileceklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bugün buğday yüzde 2 artmış, mısır yüzde 1 düşmüş diye konuşan yorumcular olacak televizyonda. Çiftçi de önünü rahat görecek, yok pahasına elindeki malını satmayacak. Arz ve talep dengesizliklerini hızlı tespit edip, doğru politikaları geliştirebileceğiz.” dedi.

ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ DAHA RAHAT GÖRÜP PLANLAMASINI ONA GÖRE YAPACAK

Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda diğer emtialar ile Türkiye’deki tarımsal ürünlerin performansını da karşılaştırabileceklerini dile getirerek, “Dünyada hububatın fiyatı ne olmuş, Türkiye’de ne olmuş? diye rahatça karşılaştırma yapabileceğiz. Türkiye’deki fiyat değişimlerinin ne kadarı küresel piyasalardan kaynaklanıyor, ne kadarı bizden kaynaklanıyor görebileceğiz. Oluşturulan endeksler TÜRİB internet sitesi ile Matriks ve Foreks veri terminallerinde yayınlanacak. Önümüzdeki yıllarda hayata geçecek vadeli işlem sözleşmeleri ile piyasa oyuncuları risklerini azaltabilecek. Böylelikle fiyat daha sağlıklı oluşacak, çiftçi de önünü daha rahat görüp planlamasını ona göre yapacak.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.