HİBE TOHUM DESTEĞİNDE 21 İL HANGİ KRİTERLERE GÖRE TESPİT EDİLDİ! Ankara neden yok?

Bu haber 09 Nisan 2020 saat 10:45 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretimin artırılmasına yönelik 21 ilde yapılacak yüzde 75 tohumluk desteğine ilişkin açıklama Bakan Bekir Pakdemirli’den geldi. Ancak sadece 21 ilde yapılacak tohum desteğie Polatlılı ve ankaralı çftçilerden tepki geldi.

Yazlık ekimin büyük ölçüde Polatlı’da bitmesine rağmen Türkiye’nin en büyük ekim alanlarından birine sahip olan Ankaralı çiftçilerin bu durumdan mahrum bırakılması çiftçilerin ve çiftçi kuruluşlarının tpkisini çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Beir Pakdemirli “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz” dedi.

TOHUM BEDELİNİN YÜZDE 75’İ HİBE

EDİLECEK

Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Uygulama ile bu alanlarda tohum

bedelinin % 75’i hibe, % 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak” açıklamasını yaptı.

YÜZDE 75 HİBE TOHUM DESTEĞİYLE İLGİLİ

CEVABI BEKLENEN

SORULAR

Suiçmez, bu çerçevede 7 üründe 21 ilde yapılacak yüzde 75 hibe tohum desteğiyle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığından şu sorulara yanıt beklediklerini belirtti. -Mevcut işleyişin yeni bir proje gibi sunulması ne kadar doğrudur?

-Program/Proje, hızla hazırlanmış ve henüz esasları belli olmayan yeni bir öneri ise programın ayrıntılı usul ve esasları ne zaman yayınlanacaktır?

-Program kapsamındaki 7 ürün ve 21 il hangi ölçütlere göre belirlenmiştir?

-Yalnızca 21 ilde tohumluk desteği verilmesi diğer illerdeki üreticiler için haksız ve eşitsiz bir uygulama değil midir?

EKİLEBİLİR

ARAZİLERİN TARIMA KATILMASI İÇİN

SADECE TOHUM

DESTEĞİ YETERLİ Mİ?

-Tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için yalnızca tohum desteği yeterli midir, yoksa tohum ile birlikte mazot, gübre, ilaç, yem, sulama suyu, elektrik gibi tüm girdilerde maliyetleri düşürecek önlemler birlikte mi alınmalıdır?

-Tohum desteği, belirlenen illerdeki ekim alanının ne kadarını kapsamaktadır?

-Çiftçinin bu yıl ekimini yapacağı ürünlerde tohumluğunu büyük ölçüde sağladığı ve genelde borçla aldığı için faturalamada güçlük yaşayabileceği ortamda, üreticilere tohumların %75’i yerine tamamının hibe edilmesi daha doğru bir tercih değil midir?

-Dağıtılacak tohumluk miktarı yeterli midir, hangi illere hangi cins tohumluk dağıtılacaktır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.