HEM TARIM HEM TURİZM!

Bu haber 12 Ekim 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yürütücülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ve KADEM Ankara Temsilciliği koordinatörlüğünde hayata geçirilen “Geleneksel Üretimin Genç Gönüllü Elçileri Projesi” kapsamında gençler geleneksel üretim atölyelerinin son ziyaretini Polatlı’ya gerçekleştirdi. Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü’nün eşlik ettiği gençler Polatlı Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifini, Gordion’u, Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı, Duatepe ve Sakarya Meydan Muharebesinin gerçekleştiği alanları gezdi. Kooperatif çalışmalarını inceleyen ve Polatlı’nın tarihi yerlerini ziyaret eden gençlere İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü bilgilendirmede bulundu.

SÜTÇÜ, KADIN İSTİHDAMINDA KOOPERATİFLERİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Geleneksel Üretimin Genç Gönüllü Elçileri Projesi’ne katılan gençler ilk olarak Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü desteğiyle Polatlı’da faaliyet gösteren Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifini ziyaret ettiler. Kooperatifteki girişimci ve üretken kadınlardan karpuz kabuğundan reçel ve pekmez yapımının inceliklerini öğrenerek üretimde onlara gönüllü destek verdiler. Polatlı Tarım ve Orman İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü de üretim atölyesine katılarak gençlerle sohbet etti. Sütçü, projenin geleneksel üretimde kadın emeğinin görünürlüğü, geleneksel ürünlerin bilinirliği ve kadın istihdamında kooperatiflerin önemine vurgu yaparak gençleri bilgilendirdi.

TARİHİ ALANLAR GEZİLDİ

Kooperatifteki sıfır atık anlayışı ile üretilen karpuz kabuğu reçelinin üretim sürecinin öğrenilmesinin ardından ilk çağlardan yakın dönemlere uzanan köklü bir tarihe sahip olan Polatlı’da kültür gezisi yapıldı. Gençler ilk olarak Gordion Müzesi ve Tümülüs Ören yerini ziyaret ettiler. Daha sonra Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) rehberliğinde, Türklerin Anadolu’daki bin yıllık varlığının da dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Savaşı’nın gerçekleştiği alanları gezdiler.

ZAFER ANITI VE DUATEPE’DE TÜRK BAYRAĞI AÇTILAR

Gezi sonunda gençler Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm komutanları, şehitleri, gazileri, kadını erkeğiyle mücadele eden Türk milletini rahmetle ve minnetle yad etmek amacıyla Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ile Duatepe’de Türk bayrağı açtılar.

POLATLI’NIN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yürütücülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ve KADEM Ankara Temsilciliği koordinatörlüğünde hayata geçirilen “Geleneksel Üretimin Genç Gönüllü Elçileri Projesi” kapsamında gençlerin Polatlı’ya yapmış olduğu ziyaretle Polatlı’nın tanıtımına önemli katkı yapılmış oldu. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifini, Gordion’u, Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı, Duatepe ve Sakarya Meydan Muharebesinin gerçekleştiği alanlarda gerçekleştirilen ziyaretlerde verdiği bilgilerle Polatlı’nın tarımsal, kültürel ve tarihi tanıtımına katkı sağlamış oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.