(09-07-2021) Haziran Ayı Satışları ve Elektrikli Otomobillerin Pazar Payı

Bu haber 09 Temmuz 2021 saat 17:45 'de eklendi.

2 Temmuz yazımı yazdığımda henüz Haziran satış rakamları yayınlanmamıştı.

ODD tarafından Haziran ayı satış rakamları açıklandı.

Haziran ve Ocak-Haziran aralığına ait satış değerlerini ve bir önceki yılın aynı dönemine ait kıyaslamalı değerlere bakacağız. Aynı zamanda elektrikli otomobillerin gelişimine değineceğiz.

Haziran ayında toplamda 79.819 araç satıldı. Ocak-Haziran döneminde otomobil satışları geçen yıla göre %52,4 oranında artarak toplam satış 310.325 adet oldu.

2021 yılsonu tahminlerini 800.000 olarak düşünürsek ilk 6 aylık sürede hedefin %40’lık kısmı gerçekleşmiş oldu.

Genelde ilk 6 ayda yıl hedefi %35-45 aralığında tamamlanmış olur. Yılsonu kampanyalar ile 2.yarıyılda hedeflerin gerçekleşmesi için kampanyalarla daha yoğun geçer.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 Haziran ayında %12,5, otomobil pazarı %9,3 ve hafif ticari araç pazarı %25,6 oranında arttı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarını 10 yıllık Haziran ayı ortalama satışlarıyla kıyasladığımızda  da %12,0 artış görüyoruz.

Ocak-Haziran dönemindeki otomobil satışlarını motor tipine göre incelediğimizde benzinli otomobil satışlarının 201.295 adet ve % 64,9 pay ila açık ara önde olduğunu görüyoruz. Dizelin satışlardaki payıysa 68.451 adetle %22,1’e kadar gerilemiş durumda. Pazarda hibrit otomobillerin yükselişi dikkat çekiyor. 25.119 adet satışla hibrit otomobiller pazarda % 8,1 pay aldı. Otogazlı otomobil satışları da 14.569 adetle % 4,7 pay elde etti. Otomobil pazarı gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde Sedan’ın %41,3 pay ile lider konumda. SUV'ler yüzde %34,1 pay ile sedan kasa tiplerini yakın takipte. Hatchback otomobiller ise %22,6 pay üçüncü sırada yer alıyor. Ayı zamanda satışların %44,74’ünü yerli üretim markalar oluştururken ithal otomobil oranı ise %55,26 oldu.

Elektrikli Otomobil Satışları Düşünülenden Hızlı

Elektrikli otomobil satışları beklenenden çok daha hızlı ilerliyor. Dönüşüm düşüldüğünden çok daha hızlı ilerleyecek. Türkiye, Avrupa ülkeleri içerisinde elektrikli otomobil satışına vergi getiren tek ülke olmasına rağmen satışlar hız kesmedi.

Haziran ayında 891 adet elektrikli otomobil satıldı. Bu satışlara gery market denilen özel ithalatlar dahil değil. Özel ithalatlar ile satışın 1.000 üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu satış adedi geçen yılın aynı dönemine göre %415 artış demek oluyor. Elektrikli dönüşüm hızla geliyor diyebiliriz. Bütün otomobil markalarının elektrikli dönüşüm için kritik tarih olarak 2030 yılını işaret ediyor. Türkiye’de tüketicilerin elektrikli otomobillere oldukça adapte olabilecek gibi görünüyor. Ancak burada devlet teşviki son derece önemli. Umarım devletin elektrikli otomobiller için getirmiş olduğu ÖTV, döviz darboğazı sonrası geri alınır ve Avrupa’da olduğu gibi gerek alım da gerek alt yapı kurulumunda devlet teşvikleri planlanır.

Savaş AÇIKGÖZ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.