HAYVANLAR CAN STATÜSÜNE ALINMALI

Bu haber 01 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Hayvanlara olan şiddet ve haksızlık konusunda mevcut olan 5199 No’lu Hayvan Hakları Kanunu değişikliğiyle birlikte, hayvanların tamamı sahipli hayvan olarak kabul edilecek. Hayvanlara yönelik eziyet, kötü muamele, öldürme gibi eylemlerde hapis cezası öngören hayvan hakları ile ilgili yasa teklifi TBMM başkanlığına sunulacak.

SAHİPLİ SAHİPSİZ HAYVAN AYRIMI KALKIYOR

Hayvanlara olan şiddete ve haksızlıklara çok sık karşılaştığımız şu günlerde, meclis onayına gidecek yeni yasa tasarıyla ilgili soruları Avukat Erdal Arat cevapladı. 5199 No’lu kanun 2004 yılında kabul edildiğini belirten Arat, “Bundan önce ev hayvanlarının korunmasına dair uluslararası bir sözleşme var. Onun kabul edilmesine müteakip bu kanunu meclisimiz çıkardı. Bu kanunda sahipli sahipsiz hayvan ayrımı bulunmakta. Kanunun amacı birinci maddesinde de belirtildiği üzere hayvanların rahat yaşamaları, hayvanlara uygun muamele edilmesi, hayvanların acı, ıstırap çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını ve her türlü mağduriyetlerinin de önlenmeleri amaçlı çıkarıldı. Geçtiğimiz on yedi yılda çok etkili olmadığı için yeni bir yasal düzenlemeyle bu kanunun genişletilmesi, yaptırımların artması, sahipli sahipsiz hayvan kavramının kalkması gibi durumlar meydana geldi” dedi. Sahipli, sahipsiz hayvan ayrımının şuan ki kanunda bulunduğunu yineleyen Arat, “şuan bir hayvana işkence ettiğinizde veya öldürdüğünüzde idari para cezası yaptırımı uygulanmakta ve bu tutarlar çok cüzi” dedi. Arat, “Sahipsiz hayvanlara yapılan cürümlerde mala zarar vermeden ceza alanlarından mevcut olduğunu fakat bu durumun baroların, sivil toplum örgütlerinin, sosyal medya aracılığıyla gerçekleşti” dedi.

ARAT: YENİ KANUN BELEDİYELERE YETKİ VERİYOR

Yeni kanunla birlikte belediyelere yaptırım yetkisi verilmesinin konuşulduğunu söyleyen Avukat Erdal Arat, “Şubat ayından itibaren mecliste, komisyonda görüşülen bir durum. Sivil toplum örgütleriyle, mecliste partiler tarafından kurulan komisyonlarla ne değişiklikler yapılması gerektiği, nelerin yasaklanması gerektiği, cezai yaptırımların ne olması gerektiği, nasıl tedbirlerin alınması gerektiği halen görüşülüyor. Şuandaki mevcut mevzuatta Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından denetleme yapılıyor. Yeni kanun değişikliyle belediyelere yaptırım yetkisi getirilmesi konuşuluyor. Şuan da sahipsiz bir hayvan üzerinden konuşursak, herhangi bir hayvana eziyette, öldürme gibi fiillerde, bunun yaptırımı bakanlıkça, daha küçük yerlerde de mülki amirce yapılmakta. Polatlı açısından düşünürsek kaymakamlık aracılığıyla yapılması gerekiyor. Şuan mevcut olan uygulamada, hayvan severler böyle bir durumla karşılaştığında şikayet edecekleri merci belediye değil, kaymakamlık. Yeni kanunla belediyelere bu yetkinin verilmesiyle, belediyeler adına soruşturma izni durumu kaldırılmış olacak. İnsanların herhangi bir şikayet için belediyelere başvurmaları daha kolay olacağını vatandaş olarak düşünüyorum. Belediyeler zabıtalar vasıtasıyla veya sadece bunun için gönüllü olabilecek vatandaşlar vasıtasıyla yaptırımlar daha hızlı devam edebilecek, savcılığa daha hızlı intikal edebilecek” dedi.

ÜÇ HAYVAN SINIRI GELMEYECEK

Üçten fazla hayvan bulunmaması durumu yeni kanun çalışmasında hala muğlak olan bir durum olduğunu belirten Arat, “Burada evde hayvan sınırı açısından bazı vekiller bunu kanunda düzenlemeyelim, hayvanlar açısından yönetmelikle düzenleyelim gibi görüşler belirtildi. Şuanda kesin olarak evde üç hayvan sınırı gibi bir sınır gelmeyecek” dedi.

ÇİPLERLE HAYVANLARI KORUMA ALTINA ALACAĞIZ

Yeni yasada hayvanları çipleme gibi bir durum söz konusu olacağını söyleyen Arat, “Bu çiplemede sokak ve evde yaşayan hayvanlara çip takma zorunluluğu gelecek. Hayvanlarına çip taktırmayan vatandaşları idari para cezası gündemde. Böylece hayvanı terk etme, belediyelerin hayvanları alıp başka yere bırakma durumlarının önüne geçileceği düşünülüyor. Ayrıca eski yasada idari para cezası maalesef çok cüzi miktarlarda. Bu yüzden bir caydırıcılığı da yoktu. Sivil toplum örgütleri hayvan terk etme cezasını on bin Türk lirası olarak teklif ettiler. Fakat bu üç bin Türk lirası olacak gibi duruyor” dedi.

YENİ KANUNLA YASAKLI IRKLAR BELLİ ŞARTLARLA BAKILABİLECEK

Yasaklı ırklara belli şartlar geleceğini aktaran Arat, “ şuan sahipli olanlar evde, çiftlikte, bahçede bakılan ırklar, eğer bu kanun yürürlüğe girerse altı ay içerisinde kısırlaştırma şartı ve akabinde de çocukların çok yoğun olduğu bölgeler hariç olmak üzere ağızlıkla gezdirilmek suretiyle bakılabilecek. Ayrıca daha önce el konulmuş olup hayvan barınaklarında olan yasaklı ırklarda sahiplerine iade edilecek. Sahipsiz olup el konulmuş olanlarsa hayvan barınaklarında bakılmaya devam edilecek” dedi.

YASANIN BİRÇOK OLUMLU YÖNÜ BULUNMAKTA

Yeni yasanın birçok olumlu yönü bulunmasıyla birlikte, idari ve cezai yaptırım olarak belediyelere yaptırım yetkisi getirmesi daha doğrusu belediyeler adına soruşturma izninin kaldırılmasının bu yasanın olumlu yönlerinden biri olduğunu açıklayan Arat, “Yasayla birlikte sirkler tamamen yasaklanacak. Hayvanat bahçeleriyle alakalı da hala soru işaretler devam ediyor. Büyük ihtimalle hayvanat bahçeleri devam edecek. Hayvan dövüşlerinde de köpek ve horoz dövüşleri yasaklanacak ama maalesef deve ve boğa güreşleri muhtemelen kalacak gibi duruyor. Avlanmayla ilgili olarak da bu yasanın tamamen kapsamı dışında tutulacak gibi görünüyor. Bu yasadan ayrı av turizminin önüne geçilmeye çalışılacak diyebilirim. Ayrıca İl Hayvanları Koruma Kurulları mevcut. Başkanlığını valiliğin yaptığı, ilçe ve il büyükşehir belediye başkanlarının katıldığı. Buralara artık barolardan da temsilci alınacak. Bunun hayvan hakları açısından iyi bir durum olduğunu düşünüyorum. Hukukçu kimliklerimizle hayvan hakları konusunda sesimizi daha da çok çıkarabileceğimiz bir yer olacak” dedi. Ayrıca Arat, nüfusu yirmi binin üzerinde olan ilçelere de bakım evi zorunluluğu getirileceğini belirtti. Hayvana yönelik şiddette ceza alt sınırı altı ay olacağını söyleyen Arat, “Bu durumda şuan ki infaz rejiminde altı aylık bir cezanın infaz edilebilirliği bulunmamakta. İnfaz rejiminde de bir değişiklik olması nedeniyle hayvan severlerin alt sınırı iki yıl bir ay olsun ki bunun en azından bir infazı olabilsin yönündeki teklifleri infaz rejiminde de yapılacak değişiklikler nedeniyle altı ay olarak görüşülüyor” dedi. Ayrıca Arat, pet shoplarda hayvan satışı, özellikle kedi, köpek gibi duygulu hayvanların satılıp satılmayacağı durumunun hala muallakta olduğunu söyledi.

ÖNCE TOPLUM BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Mevcut düzenlemelerimiz maalesef dünya standartlarının yakınında bile olmadığını anlatan Arat, “Umarım bu kanun biraz bir şeyleri değiştirebilir. Toplumun bilinçlenmesi adına da bir adım olur. Çocuklarımızı hayvan sevgisiyle birlikte büyütmediğimiz sürece istediğimiz kanunu getirelim, istersek cezanın alt sınırını altı yıla getirelim, idari para ceza alt sınırını yüz bin Türk lirası yapalım yine şiddet görülmeye devam edilecektir. Önemli olan toplumdaki bilinçtir. Bu bilinç çocuklarla, eğitimle başlamalıdır. Bu kanuna eklemek istediğiniz bir şey olur muydu diye soracak olursanız, özellikle hayvan sahiplenecek olan insanların, bu hayvanları sahiplenmeden önce bir eğitim verilmesini isterdim. O kadar çok sahiplenilip daha sonra sokağa bırakılan hayvan var ki. Parayla satın alınan cins hayvanları şimdi sokaklarda görüyoruz. Satın almayalım, sahiplenelim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.