HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ İSMİ YILMAZ ARPAÇ İLE DİKKAT ÇEKİCİ SÖYLEŞİ

Bu haber 29 Kasım 2021 saat 11:19 'de eklendi.

Sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı

Hayvancılık ve besicilik sektöründe yaşanan sıkıntılar, girdi maliyetlerinin sürekli artması, neredeyse günlük gelen zamlar sebebiyle sektör giderek daha da kötü bir hale sürükleniyor. Besicilik sektörünün önde gelen isimlerinden, TOBB Hayvancılık Meclisi Başkan Yardımcısı, Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Arpaç Besicilik Çiftliği’nin sahibi Yılmaz Arpaç ile sektörün yaşadığı sorunlar, acil çözüm bekleyen konular hakkında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik. Polatlı’nın artık sadece tarımsal üretimde değil hayvancılık sektöründe de söz sahibi ve önemli bir şehir haline geldiğini dile getiren Arpaç “Bizim gibi et üreticilerinin Polatlı’ya yatırım yapması ile beraber Polatlı Tarım şehri olarak bilinirken şimdi Polatlı Tarım ve Hayvancılık şehri olarak anılmaya başlanmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik çıkmazın içerisinde en büyük sorunu biz üreticiler çekmekteyiz. Biz kırmızı et üreticileri besleme maliyetlerinin aşırı yükselmesinden dolayı çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Hububattaki yüksek fiyat artışları, ülkemizde rekoltenin düşük olması ve yükselen döviz kuru yem hammaddelerinin % 100 yükselmesine neden olmuştur. Aynı dönemde et fiyatlarındaki artış çok sınırlı olup yüzde 20 civarında ancak yükselmiştir. Bu durum tüm üreticinin zararına üretim yapmasına sebep olmaktadır” dedi.

ARPAÇ, SEKTÖRÜN ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARINI ANLATTI

TOBB Hayvancılık Meclisi Başkan Yardımcısı, Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Arpaç Besicilik Çiftliği’nin sahibi Yılmaz Arpaç, sektöre dair acil çözüm bekleyen sorunlara ilişkin söyleşimizde önemli konulara değindi. A’dan Z’ye sektörün içinde bulunduğu ve acil çözüm bekleyen sıkıntıların bir an önce çözüme kavuşması gerektiğinin altını çizen Arpaç, şunları ifade etti; Öncelikli olarak süt fiyatlarının acil olarak 4-4.5 TL olarak açıklanması gerekiyor. Damızlık ineklerimiz süt fiyatının düşük olmasından dolayı kesime gidiyor. Bundan dolayı da et fiyatları, aşırı inek kesimine bağlı olarak maliyetinin altında kesilirken bu aynı zamanda damızlık hayvanlarımızın da yok olmasına zemin hazırlamaktadır. Çok acil olarak dişi hayvan kesimi durdurulmalıdır. TMO et ve süt üreticilerine arpa ve mısır desteği veriyor bu destek üreticimizi çok memnun etmiştir bundan dolayı sektörümüz adına tüm yetkililere teşekkürlerimizi sunuyoruz. TMO’nun düzeltmesi gereken bir ayrıntıyı da kendilerine hatırlatmak isteriz; Hayvan başı günlük: Arpa. 5 kg ve Mısır. 2 kg verilmesi gerekirken maalesef sadece 1.6 kg arpa verildi. Bu miktar kesinlikle ihtiyaçlarımızı karşılamamaktadır üreticiye tahsis edilen günlük 5/2 kg arpa ve Mısır verilmesini TMO genel müdürümüzden bekliyoruz. Çok önemli sorunlardan biride; İhracatın kırmızı et ve canlı hayvanda sürekli açık tutulmasını gerekiyor. Şu an kapalı bizler ancak izin alarak ihracat yapmaktayız. Sürekli izin almak yerine devamlı açık tutulması istiyoruz. Türkiye’deki et fiyatları Dünya fiyatlarının altında. Komşu ülkelerine çok rahat ihracat yapabiliriz. Bakanlıktan, ülkemizin içinde bulunduğu bu ekonomik kriz bitene kadar, kasaplık formundaki hayvanlarımızı ihracatına izini vermesini talep ediyoruz” dedi.

ARPAÇ: BUGÜN ÖNLEM ALMAZSAK, YARIN YÜKSEK PARALARA İTHAL ET YERİZ

Arpaç “Polatlı şehrimizdeki besi işletmeleri ülkemiz ve Avrupa’nın en modern tesisleri olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu işletmelerin çatılarına güneş paneli koyarak hem işetmelerimize ek gelir elde etmek hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Fakat önceden alınan lisanslardan dolayı bunu gerçekleştirmek mümkün gözükmüyor. Bu konu ile alakalı yetkililerin ve EPDK’nın yeniden bir düzenleme yaparak ülke kaynaklarımızın değerlendirilmesi noktasında desteklerini bekliyoruz. Son olarak ülkemizde Tarım ve Hayvancılığın laik olduğu seviyelere gelmesi, ülke olarak kendi kendimize yetecek duruma gelmemiz için; sorunlarımızla dertlenecek insanlara ihtiyacımız var. Bizler kırmızı et üreticileri olarak her türlü sıkıntıya rağmen çalışmaya devam ediyoruz. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Bugün tedbir almazsak, yarın çok yüksek paralara ithal et yemek zorunda kalırız” diye konuştu.

ARPAÇ SORUNLAR KADAR ÇÖZÜME DE ODAKLANMAK GEREK

Sektörde yaşanan sorunların tespitinin önemli olduğu kadar, yaşanan bu sorunların çözümünün de son derece önemli olduğunu aktaran TOBB Hayvancılık Meclisi Başkan Yardımcısı, Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Arpaç Besicilik Çiftliği’nin sahibi Yılmaz Arpaç, 6 madde de sektörün yaşadığı sorunlar ve çözümüne ilişkin de dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 1- Et fiyatlarının maliyetinin altında olması; Üreticiye işinin devam ettirebilmesi için enflasyon un altında ezilmeyecek derecede kâr etmesini sağlamak gerekiyor. 2- Enflasyon sepeti kırmızı et fiyatlarına haksız bir şekilde baskı yapmakta; Girdi maliyetleri göz önünde bulundurulmadan yapılan baskı acımasız ve çözüm odaklı değil. Ayrıca besicilik sektörü tüm gıda sanayi ve un sanayinin atıklarını değerlendirdiği için temel gıda maddelerinin maliyetini aşağı çekmektedir. 3- Dünya fiyatlarının altındayız; Avrupa da et fiyatları pandemi sonrası büyük artış gösterdi. Kuraklık dan dolayı genç hayvan sayısında planlı bir azalışa gidildi bu da et fiyatlarının artışına sebep oldu. Olası bir et ihtiyacımızın Avrupa ülkelerinden tedariki zor ve pahalı olacağını bilinmelidir. Güney Amerika ülkelerinde pandemiden dolayı üretim eksikliği ve Çin in yüksek fiyatlardan hayvan tedarik etmesi dünyada kırmızı et fiyatlarının artmasına sebep olacağı bilinmelidir. 4- Merayı değerlendirecek yetiştirici sorunu; İnsanları yerinde tutmak, hayatlarını idame için gerekli şartları oluşturmak, sektöre yeni girecek insanların değil mevcut yetiştiricileri desteklemek gerekiyor. 5- İşletmelerimiz verimliliğini pazara yansıtamıyoruz; Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarına et sanayicinin değerli et satabilmek için gerekirse ihracat teşviki verilerek kıyma ve kuşbaşı fiyatının aşağı çekilmesini sağlamalıyız. Canlı kasaplık hayvan ihracatı, iç pazarı gözeterek uygun zamanda devreye sokulması ve gerekli olan sağlık sertifikalarının hazırda bekletilmesi sağlanmalıdır. 6- Bürokrasi, sanayicinin ve perakendecinin etkisinde, Üretici birliği güçlü değil, derdimizi anlayamıyoruz. Avrupa ve birçok gelişmiş ülkelerde kooperatif ve üretici birlikleri üreticinin sorunlarına çözüm bulurken ülkemizde daha çok müdahale kurumları bu görevi yerine getirmeye çalışılıyor. TMO, ESK gibi kurumlar maalesef üreticiden çok tüketici menfaatlerini gözetmektedirler. “İsinize gelmiyorsa yapmayın” bakışlarını devamlı üzerimizde hissediyoruz. Oysa bizler tüm kazandıklarımızı tekrar sektöre yatırdık. Bugün et fiyatı düşük ve enflasyonu aşağı çeken bir durumdaysa bunda besicinin emeği ve alın teri var. Bunun devam ettirilmesi ve besicinin yaşatılması gerekir. İyi bilinmeli!” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.