HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE BÜYÜK HİBE!

Bu haber 23 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Kırsalda hayvancılıkla uğraşan vatandaşların büyük bir merak ile beklediği Kırsal alanda İstihdamın arttırılmasına yönelik hayvancılık yatırımları belli oldu. Yatırımcılara destek vererek kırsal kalkınmaya teşvik eden destekten Manda, damızlık koç teke, damızlık küçükbaş, kaz, hindi, ipek böcekçiliği ve arıcılıkta yapılacak yatırımlar yararlanabilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenecek olan illerde 2020-2022 döneminde uygulanacak olan hayvancılık yatırımına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

BİN 500 BAŞA KADAR KOÇ VEYA TEKE ALIMINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

Hayvancılık sektöründe yatırım yapmayı düşünenler için büyük bir önem taşıyan destek Kararına göre gerçek ve tüzel kişilerin damızlık manda düvesi yetiştiriciliği işletmesi kurmasına yönelik yatırımları, kapasite artırımı ve rehabilitasyon, makine alet ve ekipman ile hayvan alımı yüzde 50 hibe ile desteklenecek. Yetiştiricilerce, 9 Ocak 2017 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar kapsamında kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerden 1500 başa kadar koç ve/veya teke alımına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

DAMIZLIK KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YATIRIMLARI YÜZDE 85

Küçük baş hayvancılığa teşvik ve küçük baş hayvancılığın geliştirilmesi için Bakanlık tarafından belirlenecek iller ve şartlar doğrultusunda damızlık küçükbaş hayvan yatırımları yüzde 85, gerçek ve tüzel kişilerin, 1000 adet kapasiteli damızlık kaz, aynı kapasiteli ticari hindi ve 500 kapasiteli ticari kaz yetiştiriciliği için yapacakları inşaat, makine, alet ve ekipman yatırımları yüzde 75 oranında desteklenecek.

İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN YATIRIMLARINA DA YÜZDE 100 HİBE İMKANI

Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri birliklerine üye, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı, 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip üreticilerin arı ürünleri üretimi için yapacakları yatırımlarına yüzde 50, ipek böceği yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için, gerçek ve tüzel kişilerin bu alanda yapacakları yatırımlara da yüzde 100 hibe imkanı tanınacak. SADECE BİR PROJE İÇİN VE BİR KEZ YARARLANDIRILACAK Gerçek veya tüzel kişiler, hibe desteğine ilişkin yatırım konularından sadece bir proje için ve bir kez yararlandırılacak. Yatırım tutarının desteklemeye esas üst sınırı Bakanlıkça belirlenecek. Hibe desteğinden, projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımını tamamlayanlar yararlanabilecek. Haber/İBRAHİM KILIÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.