HAYVANCILIĞA 19 YILDA 73 MİLYAR LİRA DESTEK

Bu haber 13 Mart 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, katıldığı Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi Lansmanı’nında son 19 yılda hayvancılığa 73 milyar lira destek ödendiğini açıkladı. Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle çalışmaların hızlandığını belirtti.

DESTEKLERİN YÜZDE 21’İ SON 3 YILDA

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi Lansmanı’na katıldı. Projeyle ülke ekonomisine 30 ayda 8,4 milyar katkı sağlanacağını açıkladı. Pakdemirli, Son 19 yılda hayvancılığa toplam 73 Milyar Lira destek ödediklerini belirterek bunun yüzde 21’i yani 16 Milyar Lirası son 3 yılda ödendiğini söyledi.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞINDA REKOR KIRDIK

Yaptıkları çalışmalar sonucunda Türkiye’nin küçükbaş hayvan sayısında Avrupa’da birinci, büyükbaş sayısında ise ikinci sırada bulunduğunu dile getiren Pakdemirli, “Son üç yılda; Büyükbaş hayvan varlığımızı yüzde 5,4 artışla, 18,2 milyon başa yükselterek Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştık. Küçükbaş hayvan varlığımızı ise yüzde 17,3 artışla, 54,1 milyon başa çıkardık. Son 3 yılda 10 Milyon küçükbaşı sürülere kattık. Böylece süt üretimimiz yüzde 4 artışla 23 milyon tona, kırmızı et üretimimiz ise yüzde 7,4 artışla, 1,2 milyon tona ulaştı. Çin’e süt ve süt ürünleri ile kanatlı eti ve ürünleri ihracatına başladık. Tüm bu yapılan çalışmaların sonucunda, canlı hayvan ve hayvansal ürün dış ticaretinde 2019 yılında 585 Milyon Dolar, 2020 yılında ise yüzde 24 artış ile 727 Milyon Dolar dış ticaret fazlası verdik.” dedi.

EKONOMİYE 8,4 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLANACAK

Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesini 65 milyon lira bütçeyle başlattıklarını, projenin 2022 ve 2023 yıllarında da devam edeceğini dile getiren Pakdemirli, ilerleyen dönemde proje kapsamına alınan il sayısını proje bütçesine göre artıracaklarını söyledi. Projeyle, ortalama yüzde 7,3 olan suni tohumlama oranının daha da artırılacağını ifade eden Pakdemirli, böylece 3 yıl içerisinde yüksek genetik kapasitede 1,2 milyon baş buzağı elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bakan Pakdemirli, projenin 2020-2023 yıllarını kapsadığını toplam bütçesinin 193,3 Milyon Lira olduğunu belirterek, “Proje ile 30 ay sonunda ülke ekonomisine 8,4 Milyar Lira katkı sağlamayı hedefliyoruz. Proje; Ülkemize ve Erzurum ilimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.