HAYRA DA ŞERRE DE HAYIR DİYORSUNUZ

Bu haber 10 Ağustos 2020 saat 9:24 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2. Oturumu 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kartaltepe Konutları’nda iki bloğun iptali ve çözüme kavuşturulmasına yaklaşılan Yenimahalle Kentsel Dönüşüm Planı’nın görüşüldüğü Meclis toplantısı sert tartışmalar eşliğinde sürdü. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ihale süreci başarıyla tamamlanan ve bloklar halinde yapımına başlanacak olan Kartaltepe Konutları hususunda Polatlı Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2. Oturumunda CHP Grubu tarafından kendisine yöneltilen tüm sorulara cevap verdi. İkinci ihalenin ardından yapımından vazgeçilen bloktan daire alan 7 vatandaşın mağdur edilmemesi adına; tamamlanacak bloklardan cepheleri ve değerleri sabit kalmak şartıyla dairelerin takas edilmesi konusunun gündeme geldiği Meclis Toplantısı’nda ilgili madde oy çokluğuyla kabul edildi.

YILDIZKAYA: GETİRİN 2014 SEÇİM BEYANNAMEMİZİN 3. SAYFASINI İHSAN BEY İNCELESİN

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı tarafından kürsüden kendisine ve 2014 Seçim Beyannamesi’ne dair gündeme getirilen iddiaları cevaplandıran Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye bir söz vardır. Ben İhsan Şıracı’yı bu konuşmasına kadar az çok siyaset bilen, muhasebe bilen, hesap bilen bir insan olarak tanıyordum. Yanlış tanımışım. Verdiği rakamların tamamı yanlıştır. İlk ihaledeki daire sayısı 432 değil 508’dir. Şuan ki toplam daire sayısı 404’tür. Seçim beyannamemizde böyle bir proje olmadığını iddia ediyor. Bu iddiasını hayretle karşılıyorum. Kendisine yalancı demek istemiyorum fakat Alışveriş Merkezi 2014 yılı seçim beyannamemizin 3. Sayfasında yer almaktadır. Kendisi hemen alıp inceleyebilir. Vatandaşlarımıza verdiğimiz bir sözdür. Yerine getirilmiştir. Biz neyi söz verip, vermediğimizi gayet iyi biliyoruz. Şov amaçlı konuşmalar yapmaya gerek yoktur. Çalışma arkadaşlarımızdan rica ediyorum 2014 Seçim Beyannamesi’ni hemen İhsan Bey’in masasına koysunlar.” Cümlelerine yer verdi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “AK PARTİ GRUBU’NDA BİR SAVRULMA VAR”

Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen Kartaltepe Konutları ile ilgili maddeye red oyu veren AK Parti Grubu’nu eleştiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuya ilişkin; “Ak Parti Grubu’nun iki aydır almış olduğu tavırda gözden kaçmıyor. Bir savrulma var diye düşünüyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum.” Cümlelerine yer verdi.

SPEKÜLASYONA ZEMİN HAZIRLIYORSUNUZ

Konunun yanlış bilgilerle manipüle edildiğini dile getiren Başkan Yıldızkaya; “Sizler hayra da, şerre de hayır diyorsunuz. Bir satış, takas, borçlanma; meclis kararı almadan yapılabilir mi? Bir projeyi eleştirebilirsiniz, yanlış diyebilirsiniz ama böyle yalan yanlış bilgilerle basının huzurunda kamuoyunu manipüle etmek doğru değildir. Biz yaptığımız her şeyin arkasındayız. Doğruyu söylüyoruz. Siz iftira atıyorsunuz. Spekülasyon yapılmasına zemin hazırlıyorsunuz. Kartaltepe Konutları’nda kamu zararı oluşturan bir şey yoktur. Biz işi rahatlatmaya çalışırken siz çözümsüzlük olsun istiyorsunuz. AVM’de 96 dükkan yapılacaktı, 38’i Belediye’nin olacaktı diyorsunuz. Evet 96 dükkanın 38’i Belediyemize ait. Arsa değerini en az 3-4 kat arttırdık. Siz hesapta bilmiyorsunuz. Gelip geçiyorum çalışma yok diyorsunuz. Kamuda hukuka intikal etmiş bir konuda çalışma yapılabilir mi? Bunu da mı bilmiyorsunuz. Allah’ın izniyle süreci tamamladık ve başladık. Size rağmen burayı tamamlayacağız. 9 Blok varken Belediye’nin 166 dairesi olacaksa 2 blok eksildiğinde nasıl 257 daire ediyor diyorsunuz. 9 Blok kat karşılığı yapılacaktı. 166 daire alacaktık. Yani 508’in %33’ü. Konuşulanı anlamıyorsunuz. Şimdi işi kendi imkanlarımızla yapacağız. Ve 257 dairemiz olacak. Konu bu kadar açıkken ifadelerinizi anlamak mümkün değil. Azıcık düşünseniz, hesap yapsanız anlayacaksınız. Meclis onay vermezse encümende yaparız, o zaman meclise niye getiriyorsunuz dediniz. Değerli arkadaşlarım ben öyle bir şey söylemedim. Meclisten geçer, Encümen uygular dedim. Bir Belediye Meclis Üyesi’nin hem Grup Başkanı, hem iki dönem Meclis Üyeliği yapan birinin bunu bilememesi içler acısıdır. Bir satış kararı, borçlanma kararı, takas kararı Belediye Meclisinden geçmeden yapılabilir mi? Elbette yapılamaz. Meclisimiz nasıl irade gösterirse onu yapacağız. Alınan karara saygı göstereceğiz.” Şeklinde konuştu.

YILDIZKAYA: 104 DAİRENİN HAK SAHİPLERİNE 2 AY İÇERİSİNDE İSKANLARINI VERECEĞİZ”

CHP Grubu’nun Kartaltepe Konutları hususunda kürsüden kendisine yönelttiği tüm sorulara cevap veren Başkan Yıldızkaya konuya ilişkin konuşmasında; “Kartaltepe Konutları’nda bir önceki ihale kat karşılığı olarak 9 Blok üzerine yapılmıştır. Fakat müteahhit firma sorumluluklarını yerine getiremediğinden, şartname kurallarına uymadığından Belediyemiz yetkisini kullanarak sözleşmeyi feshetmiştir. Ardından yeni bir ihale dönemi başlamıştır. Polatlı Belediyesi olarak bir önceki firma ile tasfiye sürecini gerçekleştirdik. Firma hak ettiği dairelerin tamamını almıştır. Tapusunu almamış vatandaşlarımızın hakları tarafımızdan garanti altına alınmıştır. Polatlı’nın, Belediyemizin tek bir kuruşu bile heba ettirilmeden mevzuat ve yönetmeliklere uygun davranılmıştır. Artık yeni bir süreç başlamıştır. Bu sefer işi kat karşılığı olarak değil, kendi imkanlarımızla etaplar halinde yapacağız. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemek için elimizi taşın altına koyduk ve çözüyoruz. Bugünde iki bloğu yapacak firma ile sözleşmemizi imzaladık. Pazartesi itibarıyla başlayacak süre 3 ay, ama iki aya bitirecek ve 2 bloktaki 104 dairenin iskanlarını vereceğiz.” İfadelerine yer verdi.

YILDIZKAYA’DAN YANMAZ’A YANIT

 CHP’li Yanmaz’ın takas yapılması durumunda kamu zararı oluşacağına dair iddialarına cevap veren Başkan Yıldızkaya; “Yapılacak takas işleminde kamu zararı oluşacağı iddiası kesinlikle doğru değildir. Amacımız 7 vatandaşımızın hakkını korumaktır. Takas işlemi Belediye Meclisimizin görevleri arasındadır. Polatlı Belediye Meclisi geçmiş dönemlerde de pek çok takas kararı almıştır. Takası yapılacak konutların bedelleri lisanslı değerlendirme kuruluşu tarafından yapılmıştır. Buradan kamu zararı çıkmaz. Arsa yerinde duruyor. Hukuk büromuz, teknik arkadaşlarımız, muhasebe müdürlüğünden arkadaşlarımız bu konuda sizlerle bilgileri paylaştılar. Yeni ihale sürecinde 2 bloğu iptal ediyor, bundan dolayı da tamamlanacak bloklardan takas öneriyoruz. Konu bu kadar açıkken bu tavrınızı anlamıyorum. Her şeye red vererek bu şehre hizmet edemezsiniz.” Şeklinde konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.