27 Haziran tarihinde, Başkent Millet Bahçesi’nde başlayan Hatay Gastronomi Günleri festivali, Hatay’ın tescillenmiş yöresel ürünlerinin ve lezzetlerinin tanıtıldığı bir program olarak başkentliler tarafından yoğun ilgi görüyor. Festivalde stant açanların çoğunluğu, Hatay bölgesinden gelen depremzede esnaflardan oluşuyor.

Bu esnaflar arasında yer alan kadın girişimci Zehra Miroğlu, Hatay'daki gıda firmasında sadece kadınları çalıştırarak kadınlara destek veriyor. Hatay’da yöresel ürünler sattığını ve tüm ürünlerin kadınlar tarafından yapıldığını belirten Miroğlu, “Dükkanımızda sadece kadın çalıştırıyoruz. Bu sayede hem kadınların istihdam edilmesini sağlıyoruz hem de onların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına destek oluyoruz” dedi.

Hataylı Girişimci, Sadece Kadınlara Istihdam Sağlıyor (3)

"KADIN GİRİŞİMCİ VE KADIN ÜRETİCİLER OLARAK BURADAYIZ"

Hatay’ın lezzetlerini Ankara’ya taşıyan kadın girişimci Miroğlu, firmalarının  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) destek aldığını belirtti. Kadınların tarlada, üretim aşamasında ve satışta her alanda yer aldığını ifade eden Miroğlu,  40 civarında kadına istihdam sağladığını belirtti. Kadınların çalışmaya istekli olduklarını vurgulayan Miroğlu, Ankara'ya da 10 kişilik bir kadın grubu olarak geldiklerini ifade etti.

"Kadın girişimci ve kadın üretici olarak buradayız. Hatay'da, en lezzetli doğal içerikli yöresel ürünlerimizi hazırlayıp Ankara'ya getirdik. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekli çok güzel temiz ve hijyenik bir işletmemiz var. Ürünlerimiz tarladan nasıl çıkıyorsa tezgahımızada o şekilde geliyor. Her şey doğal. Gıda firmamzda çalışanların hepsi kadın, tarlada çalışanların hepsi kadın. Firmamız, 30-40 civarında kadına istihdam sağlıyor.  Dönemsel olarak ve sipariş  yoğunluğa göre firmamızda çalışan kadın sayısı daha da artabiliyor. Kadınlar bu durumdan dolayı çok mutlu, bizde çok mutluyuz. Kadın çalışanlarımız çok istekli  yaptıkları işleri severek yapıyorlar ve tüm ürünleri en doğal haliyle yapmak istiyorlar. Ankara'ya da 10 kadın birlikte geldik. Birimiz yemek pişiriyor, birimiz satış yapıyor, birimiz kasaya bakıyor. Burada olmak bizim için büyük bir şans. Hem Hatay’ın zengin mutfak kültürünü tanıtıyoruz hem de kadınların üretim gücünü gösteriyoruz."

Hataylı Girişimci, Sadece Kadınlara Istihdam Sağlıyor (2)

Ankara’nın ilk Batı tarzı oteli: ‘Erzurum Oteli’ Ankara’nın ilk Batı tarzı oteli: ‘Erzurum Oteli’


 

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ