Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) yapılan düzenleme kapsamında hastalar, randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar randevularını onaylamak veya gelemeyeceklerini bildirmek zorunda olacaklar.

ONAY İŞLEMLERİ TÜM KANALLAR ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK

Randevu onayı, internet veya ALO 182 çağrı merkezi gibi tüm kanallar üzerinden verilebilecek. Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar onay vermeyen hastaların randevuları otomatik olarak iptal edilecek. İptal edilen randevular, hizmet bekleyen diğer hastalar için kullanılacak ve boşalan randevular öncelikle daha önce sistem üzerinden talepte bulunanlara verilecek.

ÖZEL DURUMLAR VE MUAFİYETLER

65 yaş üstü kişiler ile kanser hastaları, onaylı randevu sisteminden muaf tutulacaklar. Bu hastaların randevuları, onay sürecinden etkilenmeyecek ve iptal edilmeyecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS sistemindeki değişiklikle ilgili şunları söylemişti: "Sağlık yöneticileri ve yazılım mühendisleri olarak birlikte bir alt yapı kurduk. MHRS, telefon ve internet erişiminin olduğu her yerde yepyeni bir özellik kazanmış, modifiye olmuş durumda. Artık hastalarımız randevu aldıklarında, randevu tarihinden bir gün önce akşam saat 8'e kadar randevularını onaylayacak veya gelemeyeceklerini bildirecekler."

18 Mayıs 2024 Cumartesi Ankara Nöbetçi Eczane Listesi 18 Mayıs 2024 Cumartesi Ankara Nöbetçi Eczane Listesi

Yeni "onaylı randevu" dönemiyle birlikte, hastanelerde randevu yönetimi ve hizmet sunumu daha etkin bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu uygulama pazartesi günü başlıyor ve sağlık hizmetlerinin daha verimli ve planlı bir şekilde yürütülmesini sağlamayı amaçlıyor.

Fahrettin Koca, MHRS sisteminde yapılan değişikliğe ilişkin şunları söylemişti:

Sağlık yöneticileri ve yazılım mühendisleri olarak birlikte bir alt yapı kurduk. MHRS, telefon ve internet erişiminin olduğu her yerde yepyeni bir özellik kazanmış, modifiye olmuş durumda. Sistem artık şöyle işleyecek: Ertesi gün randevusu olan her hastamız akşam saat 8'e kadar randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek.

Bu sisteme onaylı randevu sistemi, MHRS'de başlatılan bu yeni döneme de onaylı randevu dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor. Onaylı randevu dönemi hayırlı olsun. Yeni dönemde ayrıcalıklı iki hasta grubumuz var. 65 yaş üstü hastalarla kanser hastaları. Bu gruptaki hastalar, onay işlemlerinden istisnadır.