HARİTAMIZ KIRMIZIYA DÖNÜYOR!

Bu haber 20 Temmuz 2022 saat 10:54 'de eklendi.

Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması vaka haritasında Polatlı’da kırmızı bölgeler artamaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada koronavirüs vaka sayısının günlük 40 kat arttığını belirtti. Hastane yükünün ise 3 kat kadar arttığını dile getiren Bakan Koca, “Ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi. Türkiye genelinde yaşanan bu artış Polatlı’da da görülmeye başladı. Yetkililer henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken yaşanan artış HES uygulamasında açık bir şekilde görüldü.

GÜNLÜK VAKA SAYISINDA 40 KAT ARTIŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs vakaları ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Koca yaptığı açıklamasında vaka sayılarının 40 kat arttığını belirtti. Beştepe’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından Koronavirüs vakalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, tedbirli olunması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Avrupa’daki dalgayı biz 4-5 hafta önce görmeye başladık. Şu dönem günlük vaka sayısında Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüzbinleri geçen vakalar görüyoruz. Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışı ile birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

YERLİ AŞIMIZ OLDUKÇA ETKİLİ

“Vatandaşlarımızın bu dönemde, bayram öncesi hatırlattığım gibi, hatırlatıcı güncel dozlarını mutlaka yaptırmalarını, özellikle 50 yaş üstü, kritik, riskli olan vatandaşlarımızın aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsiyoruz. Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim. Bugüne özel değil bu salgında, bu pandemide bizim elde ettiğimiz bir sonuç, bir kazanım olduğunu görüyoruz.”

COVİD BİTTİ Mİ? BİTECEK Mİ? BİTMEYECEK

“Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini, eğer kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi mevcut ise başkasına bulaştırmamak için maskeyi zaten takmak gerektiğini biliyoruz. Riskli olan kişilerin eğer bir belirti varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, eğer pozitifse o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu söz konusu olabilir. Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel tedbirlere uyarak Covid’le yaşamayı artık öğrendik. Covid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha belirgin, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım. Panik havası yok, ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Covid’le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam.”

POLATLI’DA KIRMIZI ALANLAR 5 GÜNDE NEREDEYSE 2 KAT ARTTI

Covid-19 pandemisinde yaklaşık 2,5 yıl geride kalırken, vaka sayıları son haftalarda hem dünyanın farklı noktalarında hem de Türkiye’de artışa geçti. Birçok ülkede bu yükseliş, Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 adlı alt varyantlarının yayılması sonucu gerçekleşiyor. Küresel çapta uzmanlar, pandemide altıncı dalganın yaşanıyor olabileceğini belirtiyor ve koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı ile mücadelenin henüz sona ermediği uyarısını yineliyor. Tüm dünya ve ülkemizdeki vaka sayıları artarken Polatlı’nın risk haritası da son haftalarda ‘yüksek risk’ anlamına gelen kırmızı renge dönmeye başlamıştı. Son günlerde ise kırmızı bölgelerde artış haritaya yansıdı.

BU 5 SEMPTOMA DİKKAT

BA 5’in son derece bulaşıcı olduğunun altını çizen uzmanlar dünya genelindeki vaka artışının ana sorumlusunun da bu varyant olduğu görüşünde. Vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi ile uzmanlar BA 5’e karşı uyarılarını sıklaştırmış durumda. Uzmanlara göre, bu varyantın beş temel semptomu bulunuyor: “Öksürük, Burun akıntısı, Boğaz ağrısı, Yorgunluk, Baş ve kas ağrıları” Uzmanlar BA.4 ya da BA.5 ile enfekte olan kişilerin Delta veya koronavirüsün diğer varyantları ile enfekte olanlara kıyasla tat ve koku duyularını kaybetme veya nefes darlığı yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu belirtiyor.

VATANDAŞLAR YENİDEN MASKE TAKMAYA BAŞLADI

Polatlı’nın risk haritası son birkaç ayda ‘yüksek risk’ anlamına gelen kırmızı renge dönmeye başlayınca yaşanan vaka artışları nedeniyle endişe duyan vatandaşlar, özellikle toplu taşımada ve kalabalık alanlarda yeniden maske takmaya başladı.

RİSK GRUBUNDAKİLERE DÖRDÜNCÜ DOZ AŞI ÇAĞRISI

Sağlık Bakanlığı, son Covid-19 aşısının üzerinden en az altı ay geçen kişilerin, dördüncü doz aşılarını; yani ikinci doz hatırlatma aşılarını olmaları için çağrıda bulunuyor. Bakanlık, özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerle risk grubundakilere dördüncü doz aşılarını olmalarının önemine dikkat çekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.