HAKVERDİ, KAMU PERSONELİ ALIMLARINDA YAŞANAN MÜLAKAT SKANDALINI VE TÜGVA REFERANSLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Bu haber 31 Aralık 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplaması talebiyle, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, kamu personeli alımlarında KPSS’ de derece yapmış kişilerin, yapılan mülakatlarda elenerek, yerlerine TÜGVA referanslı kişilerin yerleştirildiği iddialarını sordu.

LİYAKAT DEĞİL BİAT İSTEYENLER, KPSS PUANINI DEĞİL TÜGVA’YI REFERANS ALDILAR

“Türkiye, gün geçtikçe daha da büyüyen bir sistem çürümesine maruz kalmaktadır. Hemen hemen tüm kamu kurumlarında baş gösteren bu çürüme, ülkemizi içinden çıkılmaz bir duruma sokmaktadır.” diyen Hakverdi, verdiği önergede;

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sözlü mülakatlarda, Kamu Personeli Seçme Sınavı’ ndan (KPSS) yüksek puan alarak dereceye giren öğretmenlerimize, sözlü mülakatta çok düşük puanlar verilerek atamalarının yapılmaması gündeme gelmişti. Hemen ardından ise, gazeteci Metin Cihan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı bir liste ile, Bakanlıklar ve ilgili bakanlıklara bağlı kamu kurumlarına, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) referansı ile personel alımları yapıldığı iddiası kamuoyunun gündemine yansımıştır. Söz konusu listede, kişilerin ayrıntılı bilgileri ile, bir de TÜGVA referansı ve referans olan kişilerin iletişim bilgileri yer almaktadır. Eğer bu paylaşılan liste doğru ise, kamu kurumlarında yaşanan yozlaşmanın ulaştığı tehlikeli boyut bir kere daha gözler önüne serilmiş, kamu kurumlarında görev almak için TÜGVA’lı olmak yeterli hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Kamuya peş peşe yansıyan liyakatsiz ve referanslı işe alımlar, bu ülkenin liyakatli ve nitelikli yüzünü, kendi ülkesine küstürmektedir. Binbir emekle sınavlarda derece yapan gençlerimiz, atanma umuduyla beklerken; referanslı kişilerin devletin kurumlarında haksız bir şekilde görev yapması, vicdanları ve kişilerin devlete olan güvenini zedelemektedir.” diyen Hakverdi, önergesinde şu sorulara yer verdi;

1) Yapılan mülakatlarda KPSS’ de derece yapmış kişilere düşük not verilerek, yerlerine daha düşük puanlı TÜGVA referanslı kişilerin kamu kurumlarına atandıkları iddiası doğru mudur?

2) Sosyal medyaya yansıyan bu listede belirtilen isimlerin, referansları baz alınarak ilgili kurumlara alım yapıldığı iddiası doğru mudur?

3) Listede adı geçen şahıslar, ilgili kurumlarda görev yapmakta mıdır? Eğer görev yapıyorlar ise, işe ne zaman ve hangi yöntem ile alınmışlardır?

4) Listede adı geçen bu kişilerin, ilgili kurumlarda iş başı yaptığı bilgisi doğru ise; bu kişiler, adı geçen kurumlara sınavla mı alınmışlardır? Sınavla alım söz konusu ise, yazılı ve sözlü mülakat sınav sonuçları nedir?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.