Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 Hac Organizasyonu kapsamında, depremzede, hasta veya yakınlarını kaybedenler ile kalabalıktan veya kaybolmaktan endişe eden hacılar için manevi destek danışmanları görevlendirdi.

MANEVİ DESTEK HİZMETİ 

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Mühtedi Çalışmaları ve Yurtdışı Sosyal İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Sevde Düzgüner, yaptığı açıklamada, 2024 Hac Organizasyonu kapsamında Fetva ve İrşat Ekip Başkanlığı olarak görev yaptıklarını belirtti. Düzgüner, fetva hizmetlerinde hac ibadetinin nasıl yerine getirileceği konusunda rehberlik sağladıklarını ve irşat hizmetlerinde haccın bireyler üzerindeki etkilerini ele aldıklarını ifade etti. Ayrıca, bu yıl ilk defa manevi destek hizmetini de uygulamaya koyduklarını vurguladı. Sevde Düzgüner, bu hizmetlerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt genelindeki hizmetlerinin hacca özgü olarak genişletilmesiyle ortaya çıktığını belirtti. Başkanlık bünyesinde özel eğitimlerle yetiştirilen manevi danışmanların, hastane, yurtlar, cezaevleri gibi çeşitli kurumlarda görev yaptığını vurguladı.

SON DAKİKA: Marmara Denizi’nde deprem! SON DAKİKA: Marmara Denizi’nde deprem!

PROFESYONEL DESTEK HİZMETİ 

Düzgüner, "İnançlarından ve maneviyatlarından güç alan insanların zor ve sıkıntılı zamanlarında yanlarında olup, onlara profesyonel destek hizmeti sunduklarını" ifade etti. Manevi destek hizmetlerinin, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından da bölgede sağlandığını hatırlatan Düzgüner, hac sürecinde de Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı hastanelerde manevi destek hizmeti verdiklerini belirtti.

"ÖZEL MANEVİ DANIŞMAN ATADIK"

Ayrıca, deprem bölgesinden gelen kafilelere kutsal topraklarda da bu hizmeti sunmaya devam ettiklerini ifade eden Düzgüner, Kahramanmaraş ve Hatay gibi depremin yıkıcı etkilerinin olduğu şehirlerden gelen kafilelere özel manevi danışman atadıklarını ve bu yılki uygulamada 12 kafilenin kendileriyle özel ilgilenen manevi danışmanlarının olduğunu söyledi. Ayrıca, danışmanlar daha önce bu alanda çalışmış, 8-10 yıllık tecrübeye sahip kişilerden özel olarak seçildiklerini ve bu manevi danışmanlar kafilelerini kutsal topraklarda her an onların yanında olduklarını hissettirdiklerini vurguladı. 

Düzgüner, kısa süre önce veya hac ibadeti sırasında yakınlarını kaybeden kişilere de manevi destek danışmanı görevlendirdiklerini vurgulayarak, Kabe'ye giderken veya dönerken kaybolma korkusu yaşayan, kalabalık nedeniyle endişe duyan hacıların olduğunu ve bu tür olumsuz deneyimlerle baş etmek için de manevi destek hizmetlerinden faydalandıklarını söyledi. 

Kaynak: TRT HABER