GÜNEY: ÜRETİRKEN TÜKENİYORUZ

Bu haber 21 Haziran 2022 saat 8:01 'de eklendi.

İYİ Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Aykut Güney, Türkiye’deki tarım politikasını eleştirdi. Yanlış üretim politikaları nedeniyle Türk çiftçisinin hak ettiği değeri görmediğini ifade eden Güney, buna rağmen Türk çiftçisinin vatanı ve milleti adına ısrarla üretme gayretinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin artık kendi kendine yetemediğini belirten Aykut Güney, “Üretirken tükeniyoruz. Bu ne yaman çelişkidir” dedi.

TÜRKİYE’DE TARIM BİTİRİLMEYE BAŞLANMIŞTIR

İYİ Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Aykut Güney açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Üretirken tükeniyoruz. Bu ne yaman çelişkidir. 2000’li yılların başına kadar Türkiye bitkisel ve hayvansal ürünler alanında tarımda kendi kendine yeten bir ülke ve aynı zaman da ihracatçı konumundaydı. 2000’li yıllardan sonra 18 yıllık iktidar partisi sayesinde Türkiye’de tarım bitirilmeye başlanmıştır. Ve dahi artık son günlerde yaşanan durdurulamayan ekonomik kriz, enflasyon ve gıda kriziyle birlikte vatandaşın alım gücünün düştüğünü görmekteyiz. Bütün bu krizlerin ana faktörü, temel sebebi Türkiye’de tarımsal üretimin yeteri kadar yapılmaması ve desteklenmemesidir. Üretim yoksa ihracat yoktur, bir ülkede ihracat yoksa döviz rezervi de yoktur. Döviz rezervi olmayan ülkeler muasır medeniyetler hedefinin dışında, geri kalmış fakir ülkelerdir.”

TÜRK ÇİFTÇİSİNE ZULÜM, TÜRK HALKINA İHANETTİR

“Böylelikle Türkiye’nin artık kendi kendine yetemeyen bir ülke olduğu apaçık aşikardır. Çünkü bizleri yöneten liyakatsiz ve anlayışsız yöneticilerin sürdürülemeyen, tutarsız yanlış üretim politikaları sebebiyle Türk çiftçisine hak ettiği değer verilmemiştir. Bütün bu krizlere rağmen Türk çiftçisi vatanı ve milleti adına ısrarla üretmeye gayret edebilmek için var gücüyle direnmeye çalışmıştır. Fakat Türk çiftçisi ısrarla üretmeye çalışırken devletin gölgesi altında Hükümet ise ısrarla Türk çiftçisini durdurmaya ve yok etmeye sanki ant içmiştir. Ve sonunda Türk çiftçisini üretmekten vazgeçirmeyi başarmıştır. Türk çiftçisine zulüm, Türk halkına ihanettir. Derhal bu ihanetten vazgeçilmelidir.”

DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARI TÜRK ÇİFTÇİSİNE SUNULMALIDIR

“Türk çiftçisi altında ezilmiş olduğu yüksek girdi maliyetleri yüzünden damızlık hayvanlarını kestirmek zorunda bırakılmıştır. Bütün bunlar ortadayken Türkiye son yıllarda Bosna Hersek’ten kırmızı et ihtiyacını 4-5 Euro karşılığında gerçekleştirmekteydi. Ancak bu yıl Bosna Hersek et fiyatına 7 Euro olarak zam yapmıştır. Yani anlaşması yapılmış ithal edilen 400 ton kemiksiz etin Türkiye’ye kilogram  maliyeti 126 TL’dir. Bizim üreticimiz ise çaresizlikten mezbahalarda gözyaşları içinde damızlık hayvanlarını kestiriyor. Üreticimizin ve vatandaşın aklıyla alay ederek şuan da ise 100 bin baş besilik hayvan ithalatıyla kırmızı et sorunu çözmek isteniyor. Türkiye’de gıda ve et sorununu çözmek için yapılması gereken tek şey Türk çiftçisine devlet olarak rekabet değil ancak destek verilmelidir. Üreticimizin sürdürülebilir bir tarım ve hayvancılık yapabilmesi adına devletin bütün imkanları Türk çiftçisine sunulmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.