GÜNEY: TÜRK ÇİFTÇİSİ KÜSTÜRÜLÜYOR

Bu haber 06 Mayıs 2022 saat 10:32 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Aykut Güney, Türk çiftçisine hak ettiği değerin verilmediğini dile getirerek hububat ithalatı başta olmak üzere çiftçiyi karamsarlığa sürükleyen tarım uygulamaları hakkında konuştu. Polatlı Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Aykut Güney, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Burası Türkiye, tarımın ülkesi, buğday ambarı, cennet vatandır… Yıl 2022 dünya nüfusu yaklaşık 8 milyar. Fakat ne acı ki dünya bugün 8 milyar nüfusu doyuramamaktadır. Türkiye nüfusu yaklaşık 85 milyon. Tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken, ülkemiz bugün 85 milyon insanımızın temel gıda ihtiyaçlarını ithal ürünlerle desteklemesine rağmen karşılamakta oldukça zorlanıyor. Gerçek şu ki; temel yapı taşı bitkisel ve hayvansal ürünler yetiştiriciliği olan tarım ülkesi, cennet vatan Türkiye’nin bugün ton fiyatı 6.220 TL yani 420 dolardan 480 bin ton yaklaşık yarım milyon ton ekmeklik buğday ithal etmekte olduğunu görmekteyiz. Ne acı bir tablo, bu ne yaman çelişkidir böyle yazıklar olsun…”

“TÜRKİYE’DE TARIMIN TAMAMEN DURMA NOKTASINA GELMESİ KAÇINILMAZ OLACAK”

“Türk çiftçisi içinde bulunmuş olduğu mayıs ayı itibariyle dört gözle büyük bir umutla ve heyecanla buğday taban fiyatı açıklamasını bekliyorken, buğdayda hasat öncesi dehşete düşüren hayal kırıklığı, Türk çiftçisinin yalnızlığını, sahipsiz kalışını, makus talihine terk edildiğini göstermektedir. Türk çiftçisi,  Türkiye’nin düşmanı değildir, olamaz da… Aksine bu vatanın öz evladı, Türk milletinin gerçek dostudur. Oysaki 20 yıldır %52 ile iktidar olan hükümet büyük bir nefretle Türk çiftçisini var gücüyle karanlığa iterek, sahipsiz bırakmayı amaçlayarak, Türkiye tarımını adeta yok etmek istiyor gibi… Halbuki yapılması gerekenler çok basit; öz verili ve samimi olarak stratejik öneme sahip hububat ürünlerini sadakat ve liyakat doğrultusunda fahiş oranlarda artan girdi maliyetleri altında ezilen Türk çiftçisinin feryadına, sesine kulak verip tarımsal üretimi  destekleyerek hububat üretimini teşvik ettirmektir. Türk çiftçisinin yüzü gülmeden, alnının teri olan emeğinin hakkı teslim edilmediği müddetçe buğday gibi stratejik öneme sahip tarım ürünlerinin üretimi yok denecek seviyelere inmesi an meselesidir. Çünkü bilerek ya da bilmeyerek Türk çiftçisi küstürülüyor. Korkumuz şu ki bir gün Türkiye’de tarımın tamamen durma noktasına gelmesi kaçınılmaz olacaktır.”

HÜKÜMET YETKİLİLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

“Bunun örneğini şeker pancarı üretiminde görmekteyiz. Küstürülen Şeker Pancarı üreticisi üretimi tamamen terk etmek zorunda bırakılmıştır. Sonuç 2021 yılında 50 kg şekerin çuval fiyatı 200 TL iken 2022 yılında yine aynı 50 kg şekerin çuval fiyatı 900 TL’dir. Belki hayatımızda şeker olmasa da olur diyebiliriz. Ancak buğday gibi stratejik öneme sahip hububat ürünlerinde olmasa da olur gibi aynı şeyleri düşünebilmemiz mümkün bile değildir. Çağrımız şu ki cennet vatan Türkiye’yi yöneten hükümetin acilen Yüce Türk milletinin ve Türk çiftçisinin dostu olarak Türk çiftçisinin yanında olduğunu ve desteklediğini göstererek Türk milletinin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayacak olan Türk çiftçisine alnının teri olan emeğinin hakkını teslim etmesidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.