GÜNCEL İLK YARDIM MERKEZİ’NDEN POLATLILARA BÜYÜK KOLAYLIK

Bu haber 04 Aralık 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Birçok işyerlerinde zorunluluk haline gelen İlk Yardım Eğitimi için Polatlılı vatandaşlarını sevindirecek haber Güncel Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmetlerin geldi.  Polatlı’nın tanınmış doktoru Op. Dr. Ali Rıza Koçoğlu ve İlk Yardım Eğitmeni Arzu Hişan önderliğinde,  İlk yardım eğitimi almak isteyen Polatlılılar artık Ankara’ya gitmeden Polatlı’dan istenilen belgeyi alarak, Sağlık Müdürlüğü’nde sınava girecek.

Güncel İlkyardım Eğitim Merkezi Sağlık Bakanlığınca yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği kapsamında OED(Otomatik Eksternal Defibrilatör) Eğitimleri/ İlkyardım Eğitimleri ve İlkyardımcı Sertifikası vermeye yetkili olan Sağlık Bakanlığından ruhsatlı bir kuruluştur. Bu kapsamda  İlk yardım eğitimi almak için vatandaşların  artık Ankara’ya gitmesine gerek kalmadığını belirten,  Güncel İlk Yardım Merkezi sahibi Polatlı’nın tanınmış isimlerinden Op. Dr. Ali Rıza Koçoğlu, “Polatlı İlk yardım eğitimi almak isteyenler, daha çok Ankara’ya gidiyordu. Biz Merkezi kurduk. Polatlılı vatandaşları,  Ankara’ya gidip gelmekten masraf etmekten kurtardık.  İnşallah faydalı olur. Polatlılara hizmet için biz burayı açtık.  Burada eğitim 2 gün sürüyor 3. gün Sağlık Müdürlüğü’nde imtihana girip belgelerini alıyorlar kursiyerler.  Eğitime girecek kişilerin bu hususta iyi çalışmaları lazım” dedi.

KOÇOĞLU:  POLATLILI VATANDAŞLAR GİDİP GELME DERDİNDEN KURTULDU

Koçoğlu, “Arzu Hanım daha önceden de bu eğitimleri Ankara’da veriyordu. Covid-19 nedeniyle OED eğitiminin de yetkisini aldı. Biz de Arzu Hanım ile birlikte Polatlı’da İlkyardım Eğitim Merkezi olmadığından burada böyle bir oluşuma karar verdik.  Polatlı’nın ihtiyacından dolayı Arzu Hanımda bu işin hocası sağ olsun daha önce bu kursu Ankara’da veriyordu.  Bizde onu Polatlı’ya aldık. Hiç olmazsa Polatlılı vatandaşlar gidip gelme derdinden kurtuldu.  Bir belge almak için Ankara’ya gidip geliniyordu. En az 2 gün eğitime bir günde sınava gidiliyordu.  3-4 günleri vatandaşların yollarda geçiyordu.   Kurumlarda bu eğitim zorunlu gruplara göre de değişiyor. Mesela; Çok tehlikeli işlerde 10 kişide 1 kişi, tehlikeli işlerde 15 kişide 1 kişi, az tehlikelilerde 20 kişiden 1 kişinin bu eğitimi alması lazım” dedi.

İLK GRUBUMUZU PANDEMİ NEDENİYLE GEÇEN HAFTA AÇTIK

Koçoğlu, “Biz Eylül ayında ruhsatımızı aldık.  Sağlık Bakanlığından şuanda eğitimlerimizi vermeye başladık. İlk grubumuzu pandemi nedeniyle geçen hafta açtık. 7 kişilik bir grubumuz vardı.  Gruplarımız var ama pandemi nedeniyle gruplarımızı bölerek eğitim veriyoruz.  Toplu şekilde eğitim oluyor. Pandemi nedeniyle eğitime katılanlara biz zaten İl sağlığa girerken HES Kodu sorgulaması ile giriyoruz,  girerken maskelerimiz oluyor.  Yüz siperliği oluyor ve eldivenlerimiz ile birlikte eğitim veriyoruz. Geçen hafta 7 kişi burada eğitim alıp, imtihana girdiler hepsi de yüksek puanlar aldı.  Çok başarılı oldular Bakanlığının yaptığı sınavdan buradan aldıkları eğitimle 95- 100 puan aldılar.   Bu eğitimin belgesini almaları için 100 üzerinden 85 puan alınması gerekiyor.  Fakat bizim kursiyerlerimiz yüksek baraj puanının çok çok üstünde puan aldılar” dedi.

HİŞAN:  HER SANİYE ÖNEM ARZ EDER

Güncel İlkyardım Eğitim Merkez Mesul Müdürü Arzu Hişan, daha önce Ankara’da kurs verdiğini aktararak, “Yaşamın tehlikeye düştüğü anlarda geçen her saniye hayati önem arz eder. İşte tam bu noktada yapılan doğru ve bilinçli ilkyardım müdahaleleri hayat kurtarır ve kalıcı sakatlıkları önler. Öyleyse hayatı tehlikeye düşüren bir durum hiç benim başıma gelmez demeyelim, hepimiz ilk yardım öğrenelim. Temel İlkyardım eğitimi 16 saatlik bir programdır kursiyerlerimiz 2 günlük eğitimde OED eğitimi de alıyor. İl sağlık müdürlüğü Sınavında 100 üzerinden en az 85 puan alan ilkyardımcı Sertifikası almaya hak kazanıyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.