GÜLVEREN DERESİ TEMİZLENEREK KAPATILACAK

Bu haber 27 Ekim 2022 saat 9:51 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde alınan karar ile yıllardır Gülveren Mahallesi sakinlerini pis kokuya mahkum bırakan Gülveren deresi temizlenerek kapatılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısında alınan kararla Polatlı Postası Gazetesinin de gündeme getirdiği 2018 yılında başlayan ve yarım kalan Polatlı kanalizasyonlarının toplanıp şehir dışına çıkmasını sağlayan Gülveren deresi ıslah projesi, Gülveren Mahallesi içinden geçtiği ve mahalle halkı gece gündüz pis kokuların içinde yaşamaya mahkum edildiği gerekçesiyle AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Zekayi Kaya ve Fatma Erten’in verdiği önerge ile temizlenerek kapatılmasına oy birliğiyle karar verildi. AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fatma Erten ve Zekai Kaya’nın verdiği diğer önergeler ve MHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk’ün Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde verdiği önergeler Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edildi.

ERTEN VE KAYA’NIN ÖNERGELERİ

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Zekayi Kaya ve Fatma Erten’in önergeleri olan Polatlı İlçesi İnler Mahallesi Göynüközü Deresi üzerine tarımsal sulama göleti yapılarak, kışın boşa akan suyun toplanmasını ve yazın çiftçilerimize tarımsal sulamada kullandırılmasını, ülke tarımına ve İnler Mahalle halkımızın kalkınmasına katkı sağlanmasını ve gereğini saygılarımız ile arz ederiz. denildiği, gerekli çalışmaların yapılmasının istendiği, konunun Ankara Büyükşehir Belediyemizin ilgili birimlerince merii mevzuat çerçevesinde usulüne uygun olarak değerlendirilmesine müteakip gerekli desteğin verilmesi/gereğinin yapılmasına ilişkin Kırsal Kalkınma Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi. Polatlı İlçesi Gülveren Mahallesinde halk ekmek büfesi ihtiyaç duyulduğu, mahalle halkının talepleri doğrultusunda uygun bir yere halk ekmek büfesi konulmasına ilişkin Tüketiciyi Koruma Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi. Polatlı İlçesi Tatlıkuyu Mahallesinin içme suyu sorunu had safhaya çıkmış olup, acilen içme suyu sorunlarının çözülerek vatandaşlarımızın içme suyuna kavuşmalarına ilişkin Su ve Kanal Hizmetleri Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi. Polatlı İlçesinde 2018 yılında başlayan Gülveren deresi ıslah projesinin yarım kaldığı, Polatlı kanalizasyonlarının toplanıp şehir dışına çıkmasını sağlayan bu dere Gülveren Mahallesi içinden geçmekte ve mahalle halkı gece gündüz pis kokuların içinde yaşamaya mahkum edildiği, bilinmekte olup, adı geçen derenin temizlenerek kapatılmasına ilişkin Çevre ve Sağlık Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi. Polatlı İlçesi Günyüzü grup yolu bağlantılı Tatlıkuyu-İğciler Mahalleleri arasında bulunan yolun sıcak asfalt atılarak, bölgede bulunan 20 köyün Polatlı’ya ulaşımını sağlayan ve yaklaşık 15 km kısalacak ve köylülerin ürünlerini rampası bulunmayan yoldan ilçe merkezine ulaştıracağı, bu grup yolunun asfaltlanmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

CUMHURİYET MEYDANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI YAPILACAK

MHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk’ün önergeleri olan Polatlı İlçesi Cumhuriyet Meydanı ilçenin vitrini konumunda olduğu, gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse Polatlı Belediyesi ve kamu kurum ile kuruluşları ilçeye yönelik tüm resmi ve özel günler ile çeşitli etkinlikleri bu alanda gerçekleştirdiği, Cumhuriyet Meydanı etrafında bulunan aydınlatmalar sınırlı sayıda olduğundan özellikle akşam saatlerinde yapılan programlarda yeterince aydınlık olmadığı, Cumhuriyet Meydanında gerekli aydınlatma çalışmasının yapılmasına ilişkin Kent Estetiği Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi. Polatlı İlçesi Yeni Köseler Mahallesi bu güne kadar Basri Mahallesi yakınlarında bulunan kuyudan içme suyu ihtiyacını karşılamakta iken kuyunun kuruması sonucu susuz kaldığı, halen ASKİ’ye ait tankerler ile (Günde 3 tanker) içme suyu ihtiyacını giderildiği, Yeni Köseler Mahallesine 3-4km’lik mesafede bulunan Belkavak mevkiinde yeterli içilebilir kaynak suyu bulunduğu; Gerekli incelemeler yapılmak suretiyle bu suyun mahalleye getirilmesi veya başka bir çözüm yolu üreterek mağduriyetin önlenmesine ilişkin Su ve Kanal Hizmetleri Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.