GÜLVEREN DERESİ TEHLİKE SAÇIYOR

Bu haber 26 Ağustos 2022 saat 10:26 'de eklendi.

Yaklaşık 4 yıl önce çevreye yaydığı kötü koku, sinekler ve yağışlar nedeniyle taşkın riski nedeniyle ıslah çalışması yapılarak atık suların kesileceği belirtilen Polatlı Gülveren Deresi’nde çalışmalar geçtiğimiz senelerde tamamlandı. Ancak hala atık suların Gülveren deresine akması nedeniyle derenin etrafa yaydığı koku ve sinekler çevre sakinlerini bıktırmış durumda. Hastalık riski ile karşı karşıya olan mahalle sakinleri yetkililere ulaşamadıklarını belirterek sözde ıslah çalışması gerçekleştiren ASKİ yetkililerinin çözüm bulmasını istiyor. Ayrıca Gülveren Deresi kenarında hala fosseptik suları dışarı akıyor.

ASKİ ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ KOKU VE SİNEK GİTMEDİ

Dere 3 m x 6 m kesitinde ve kenarları komple taş duvar olacak şekilde inşa edildi. Hem estetik görüntü, hem de daha uzun ömürlü olması sebebiyle taş kaplamalı duvarlar yapıldı. Dönemin ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Polatlı İlçesinin su ve kanalizasyon ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla 10.05.2018 tarihinde muhtarlarla toplantı düzenlemiş; toplantı sonrasında acil yapılması gereken yerler arasında bulunan Gülveren deresine giderek yerinde inceleme yaptıktan sonra buranın insan ve çevre sağlığı açısından acilen ıslah edilmesi gerektiğini belirterek gereğinin yapılması talimatını vermişti. Polatlı ilçesinin su ve kanalizasyon ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Mayıs ayında muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda vatandaşların gündeme getirdiği Gülveren Deresi’ndeki kirlilik için de harekete geçileceğini açıklayan dönemin ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı, yine eski dönem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın talimatı ile başlatılan ıslah çalışmalarını yerinde incelemişti. Gülveren Deresi’ne giderek yerinde incelemelerde bulunan Kınacı, o dönemde  derenin yaydığı koku ve sivrisinek sorununun insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediğini söylemişti .Kınacı, öncelikle dereye dökülen atık suların kesileceğini ve kuşaklama kolektörü ile uzaklaştırılacağını ifade etti.

ATIKSU ARITMA TESİSİ YAPILDI

Gülveren Deresi’nin yerleşim alanı içerisinde bulunan Ticaret Borsası-Mevlana Caddesi arası ile Gençlik Caddesi-Yüksek Hızlı Tren Hattı arasındaki 5 bin 500 metre uzunluğundaki kısmında ıslah çalışmaları ile taş duvar örme işlemi ASKİ tarafından başlatıldı. 2018 yılı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Yatırımları Daire Başkanlığı tarafından ihale edilen Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Atık Su Arıtma Tesisi de tamamlandı. Tesis, Polatlı ilçe merkezi ve civarında oluşan evsel nitelikli atık suları, Gülveren Deresi’ne deşarj edecek. Deşarj edilen su bölgede yaşayan çiftçiler tarafından tarımsal alanda kullanılacak. Bu sayede hem ülke ekonomisi kazanacak hem de ekolojik denge bozulmayacak.” İfadeleri yer almıştı. Aradan geçen zaman zarfında Gülveren Deresi’nin yerleşim alanı içerisinde bulunan Tarım Borsası-Mevlana Caddesi arası ile Gençlik Caddesi-Yüksek Hızlı Tren Hattı arasındaki 5 bin 500 metre uzunluğundaki kısmında ıslah çalışmaları ile taş duvar örme işlemi ASKİ tarafından yapıldı. Eski Çakmak Kışlasının hemen ön tarafında bulunan derenin bulunduğu alana millet bahçesi planlanıyor. Yine Adliye binasında da bu kokuyu hissetmek mümkün. Ancak deredeki kötü kokunun en etkin olduğu yer Gülveren Mahallesi. Geçtiğimiz yıllarda  mahalle sakinleri aynı şekilde şikayetlerini dile getirmiş ancak sonuç alamadıklarını belirtiyor.

“ÇOCUKLARIMIZ HASTANELİK OLDU”

Gülveren Mahalle sakinleri biran evvel yetkililerin çözüm bulmasını ve kendilerini bu dertten kurtarmasını bekliyor. Şehrin ortasında ne Polatlı Belediyesi’nin nede Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin ilgilenmediğini belirten mahalle sakinleri, “Bu mahalle ile kimse ilgilenmiyor yetkililere söyledik  üç bağlantı olacak bir türlü yapamadılar. Yetkililer gelsin burada bir saat otursunlar. Misafirlerimizle bir çay içemiyoruz utanıyoruz, evlerimizin balonlarında durmak ne mümkün yatamıyoruz ne sinekten nede kokudan. Seçim zamanı hepsi gelir  vaat ederler  kapatacağız dediler  geldiler  yukarı tarafı kırdılar  gittiler şehrin pisliği bizim buraya akıyorlar. Seçim  zamanı vaat var icraat yok.  bu dere ıslah edilmeden önce  bu kadar koku yoktu, buraya bilmem kaç milyon dolar harcadık diyorlar bunun için mi harcadılar pislik aksın diye mi? Benim çocuğum sinekler ısırdı Hastanelik oldu kanına pislik karışmış. Artık şikayetçiyiz. Yetkililer biran önce önlem alsınlar Vatandaş rezil kepaze oluyor. Elimiz yüzümüz yara içinde sineklerden.” sözleriyle sitemlerini dile getirdi.

“ATIK SU HER TARAFA KOKU YAYIYOR BAKTERİ ÜRETİYOR”

Gülveren Mahalle Muhtarı İlhan Üstün ise, “ASKİ müdürü gelip 5 dakikasını ayırıp burada bir inceleme yapmıyor masasında oturduğu yerden yaparız diyor. Gülveren mahallesi  Polatlı’nın merkez mahallesidir. Maalesef  şu ana kadar gelmiş geçmiş hiçbir Belediye bu mahalleye hizmet vermedi.  Bu dere  2018 yılında ıslah edildi. 2018 yılından bu yana 2-3 tane bağlanmamış kanal var. Bu kanaldan gelen atık su her tarafa koku yayıyor bakteri üretiyor. İnsanlarımız balkonlarında evinde  oturamıyor. Bir an önce buraya ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz. Seçim zamanı  Buralar hep yeşil alan görünüyor. Ondan önce bu dere kapatılmalı ki yeşil alan olabilsin. Hiçbir yetkili bizimle görüşmüyor hepsi  şirketleri gösteriyorlar. 2018 yılında yapıldı  Ankara Büyükşehir diyor bizden geçti öbürü diyor bizden geçti. Biz ne yapalım? Ne olduysa olan vatandaşımıza oldu.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.