Gülden Karaböcek kimdir? Gülden Karaböcek kaç yaşında? Gülden Karaböcek nereliGülden Karaböcek şarkıları neler? Gülden Karaböcek neden gündemde? gibi aramalar yapılıyor. Detayları haberimizde...

Gülden Karaböcek kimdir? Gülden Karaböcek kaç yaşında? Gülden Karaböcek nereli?

Asıl adı "Saniye Gülden Göktürk" olan sanatçı, Ankara'da ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Radyosu'nda Yaşar Aydaş'tan şan, nota ve müzik teorisi eğitimi aldı. Ankara'dan wingsi ile İstanbul'daki yakınları ilk albümünü 14-15 yaşlarında "Pathé" şirketi için 45. "Written Income Basa & Strange Stay" ile tamamladı. Bu diskte Karaböcek için ünlü sanatçı Orhan Gencebay seslendirmiştir. İlk iki plağını Gülden Göktürk adıyla çıkaran sanatçı, 1972 yılında mahkeme kararıyla iç kanat gerilim denemeleri döneminin ünlü yıldızı olan kız kardeşi Neşe Karaböcek'ten lakabını alarak adaya resmiyet kazandırdı.

70'li yıllarda Anadolu Pop Folk gibi ölümcül türküleri seslendiren Gülden Karaböcek, "Yaralı Yürek", "Anca Birlikte Kanca", "Taka Taka", "Bırakma Beni" gibi aranjmanları da başarıyla seslendirdi. Mary Cristy'nin 1973 yılında seslendirdiği "Hayır Bitmedi"nin Türkçe sözlük versiyonu olan "Dur Don't Let Me Go" şarkısında Nilüfer ve Füsun Önal, Gülden Karaböcek için seslendirmişlerdir. Şarkının Türkçe sözleri Çiğdem Talu'ya aittir ve aranjmanı Onno Tunç'a aittir. Gülden Karaböcek o dönemde Onno Tunç, Zafer Dilek, Norayr Demirci, Esin Engin, Ülkü Aker, Süheyl Denizci Orkestrası gibi başarılı müzisyenlerle çalıştı.

70'li yılların ilk yarısında Gülden Karaböcek, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni Şerif, Neşet Ertaş, Aşık Nesimi Çimen ve Aşık Mevlüt İhsani gibi şairlerin özelliklerini seslendirdi. Bu dönemde Arif Sağ, Selahattin Bölük, Yücel Paşmakçı, Bedir Çağlayan gibi Türk halk müziği duayenleriyle çalışan Gülden Karaböcek, Aşık Veysel'den "Derdimi Derin Deere Döksem", Aşık Mahzuni Şerif'ten "Mehmet Em mi" , "Dumanlı Dumanlı", "Nem "Hala", "Sevincine Dokunma Yalan Dünya", "İşte Gidiyorum Kara Çeşmem" ve "Yalancısın", "Kalbini Sevme" " Sabahattin Ali'den "Adalet mi Dünya", Ali Ercan'dan, "Gönül" Neşet Ertaş Dağı'ndan "", "Gönlümü Kırdın" ve "Sarmaşık Güllere Dolandım", "Oy Bana" ve "Oy Ben" Aşık Mevlüt İhsani'den Yare Bende", Selahattin Bölük'ten "Come Bari Bari", Pir Sultan Abdal'dan "Arkadaşım" Arkadaşım", Aşık Ali İzzet Özkan'ın Aşık Ali İzzet Özkan'dan "Bana Bir Sipariş Ver" gibi eserleri.Karaböcek'in bu dönemde Şah Plak'ta yayınlanan eserleri Anadolu Pop -Folk olarak anılsa da progresif rock ve funky öğeleri de içermektedir.

1975-1976, Düşmanlarının efendisi olarak yeni karşılaşmasıyla yeni tanışan Elenor'un bir diğer sanatçısı Ferdi Tayfur'un bestelerinden etkilenerek "Bana Doğruyu Söyle", "Akşam Güneşi", "Kır Çiçekleri", "Ben" Alıştım", Çeşme", "Ne Bilirdim" ve plaklarına çok yakışan bazı besteleri. Ünlü müzisyen Onno Tunç aranjör olarak bu dönemde çalışma düzenlemelerine imza attı. 1977, Gülden Karaböcek'in "Bahtıma" bestesi Yanarı m", Metin Erksan'ın yönettiği, Hülya Koçyiğit, Cemal Gencer ve Orhan Elmas'ın başrollerini paylaştığı "Sensiz Yaşayamam" filminde yer alıyor.

Gülden Karaböcek gerçek hayalini 1978 yapımı ünlü Dilek Taşı filmiyle gerçekleştirdi. Hemen ardından çıkan "Dilek Taş" 45, sanatçının 1 numaralı şaheserini asla geçmeyecek bir 1978 klasiği olarak zirveye taşıdı. Dilek Taşı filmiyle yakaladığı başarı ve 45. albümü sanatçıya çok daha büyük başarıların kapısını açtı ve böylece ünlü "Müzik ve Ben" albümü doğdu. 1979 yılında çıkan bu albümde Karaböcek yaratıcısını, tüm müzik bilgisini ve duygu düşüncelerini geliştirir ve doğal olarak ortaya çıkan lider "Eürünüyorum", "Ayrılık Gerdanlığı", "Ellerimi Kırarım", "Yandım" Şansım” ve “Kaybolmak” başta olmak üzere “Düşler” de dahil olmak üzere hit olan pek çok esere imza attı.

Ayrıca 1978 (Dilek Taş), 1985 (Duyar sen Feryadımı, Gecekondu, Hasret, Seversen Ne Olur), 1986 (Ağlarsam Yaşarım) filmlerinde çekilmiş 6 adet uzun metrajlı filmi bulunmaktadır. Geçmişin nostalji kasetleri, yaptığınız albümlerin yanı sıra seçilmiş eserlere dayanmaktadır. Besteci olarak MESAM ve MÜYORBİR üyesidir.

İstanbul Beylikdüzü'nde yaşıyor ve 12 Eylül 1975'te Atilla Alpsakarya ile olan ilk evliliğinden 14 Haziran 1979'da Alpay adında bir erkek çocuk ve 27 Şubat 1988'de Nur adında bir kız çocuğu annesidir. 16 Ağustos 1986'da ikinci evliliğini Recep Armağan Düzgit ile yaptı. Müzikteki başarısını özel olarak sürdüremeyen Karaböcek, ikinci eşi Armağan Düzgit ile üç kez evlenip boşandı. Hürriyet'e verdiği röportajda; "Ablam ölmemi isteyecek kadar kıskandı. Adım çıktığı için evlendim. İkinci kişi daha da beterdi. Benimle üç kez evlendi. Er'de evi alamadım." dedi.

Nisan 1982' Gülden Fırtına albümünden alınmıştır; "Sana Darıldım", "Kıyamet Günü", "İki Söz", "Hayatta Kalabilir miyim", "Nasıl Gülebilirim" gibi hit şarkılar çıkarsa da beklenen ticari başarıyı elde edemedi.

1980'li yıllarda I Cry, Live ve You Can Hear albümleri büyük ilgi gören Gülden Karaböcek, 1983'te İngiltere, London Palladium ve Avustralya'da konserler verdi. Dönemin ünlü gazinolarından Şahin) ve İzmir Fuarı'ndaki Ekici-Över Gazinosu. Çakıl Gazinosu'nda sahne alırken Zeki Müren ve Karaböcek aynı sahneyi paylaşsa da Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve Ferdi Tayfur gibi isimler sahneyi gördü. İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Belkıs Akkale, Arif Sağ, Sezer Güvenirgil, beş yıl önce On Yıl Sonra grubu ve Atilla Arcan gibi birçok ünlü isim İzmir Fuarı'na dahil oldu. Bülent Ersoy ve Ferdi Tayfur ile Avrupa turnesine ev sahipliği yapan Almanya başta olmak üzere birçok Avrupalı ​​şirket konserler verdi. 1987 ve 1988 yıllarında İstanbul Gülhane Parkı'nda geniş katılımlı halk konserleri verdi. 1987'de Düzgit Plak'tan Türkiye'nin ilk yerli CD'si Bir Mucize Allah'ı çıkardı. Aziz-Jet-Sedef için 5, Düzgit için 1 albüm daha yayınladı. Sanatçı, 1968-1987 yılları arasında Pathé, Şah, Elenor, Oscar ve Düzgit plak şirketlerinden sırasıyla 20 45'lik ve 9 LP çıkardı.

1990'ların başında "Anılar Bana Yeter", "Bana Mutluluk Ara", "Unutma Yeter" gibi albümler çıkardı. 1992 yılında "Kısmetse Olur" adlı pop albümünün sahibi olan Gülden Karaböcek, bu albümde usta müzisyen Garo Mafyan ile çalıştı. Sözleri Şehrazat'a ait olan "Kısmetse Olur", "Kırgın Anılarım" ve "Zaman Hırsızı" eserlerini seslendiren sanatçı, bu bileşenlerin de geliştiricisidir. Karaböcek, daha önce İzzet Altınmeşe'nin seslendirdiği Kıbım türküsünü 90'lı yılların ruhuna uygun olarak cover'layarak pop çalma için seslendirdi. Düzenleme elbette Garo Mafian'a ait. Sanat hayatı boyunca hemen her türde şarkı söyleyen ve performans sergileyen Gülden Karaböcek; Bu albümde ayrıca sözü Yusuf Hayaloğlu'na, bestesi Ahmet Kaya'ya ait olan "Hediyem Olsun"şarkısında ünlü şair Orhan Veli Kanık'ın "Gülcüler Lal" şarkısını da başarıyla seslendirdi. Fatih Kısaparmak'ın "Yalan Devam Ediyor" şarkısını seslendiren Gülden Karaböcek bu şarkıya klip de çekmiştir. 1993 yılında Gülden Karaböcek, şair Nâzım Hikmet'in "Neden Geç Kaldın" albümündeki "Görüşürüz"de şiir seslendirdi.1997 yılında Özer Plak'tan çıkan "Silemiyorum" albümünü çıkaran Gülden Karaböcek, bu albümdeki "Günahkarım" şarkısına klip çekti. Sözleri Mehmet Yüzak'a ait olan "Anne" şarkısı büyük ilgi gördü. Gülden Karaböcek'ten sonra müzik kullanımındaki kriz nedeniyle uzun süre müzikten uzak kaldı, hem özel kullanım sorunları nedeniyle.

2001 çıkışlı albümü Güldence'dir. Gülden Karaböcek'in bu albümünde Âşık Mahzunî Şerif, Âşık Nesimi Çimen, Musa Eroğlu, Ali Tekintüre, Cengiz Tekin, Fatih Kısaparmak, Ferdi Tayfur, Özhan Eren gibi şair ve ozanlar yer alıyor. Bu sanatçının albümünde; Âşık Mahzunî Şerif'ten "Nem Kalır", "Sonsuz Geceler" ve "Dumanlı Geceler", Musa Eroğlu'ndan "Telli Turnam", Aşık Nesimi Çimen'den "Vay Deli Gönül", Özhan Eren'den "Kara Tren" türkülerini başarıyla seslendirmektedir. her zamanki Güldence tarzıyla. Karaböcek'in söz ve müziği Ali Tekintür'den "Anadan Olay" ve "Sevmezdim", Ferdi Tayfur'dan "Yanıyorum", Cengiz Tekin'den "Ölemem", Fatih Kısaparmak'tan "Ağlıyorsun Ağlıyorsun". . Gülden Karaböcek, albümün tek klibini Ali Tekintüre'nin "Sevmez Olaydım" şarkısına, müziği Adnan Aslan'a ait klibini çekiyor.

Seda Fettahoğlu öldü mü? Seda Fettahoğlu neden öldü kimdir? Seda Fettahoğlu kaç yaşında öldü? Seda Fettahoğlu öldü mü? Seda Fettahoğlu neden öldü kimdir? Seda Fettahoğlu kaç yaşında öldü?

Gülden Karaböcek, Murathan Mungan Söz Vermiş Şarkılar'ın anma albümüne 2004 yılında "Otel Odaları" şarkısıyla katkıda bulunmaya başladı. 2006 yılında 22 yıl aradan sonra Muazzez Abacı ile İzmir Fuarı'nın Nostaljik Göl Gazinosu'nda sahnelere geri döndü. 2004 yılında aktif müzik hayatına geri döndü ve Eylülist Müzik Kulübü, Paella, Cahide, Nahide, 5th Floor, Parkorman, Ghetto, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, Azerbaycan'da Haydar Aliyev Sarayı gibi çok özel mekanların yanı sıra (2010) ) ve Türkiye'nin her yerinde konserler vermeye başladı.

Gülden Karaböcek, 5 Nisan 2010'da Milliyet gazetesinden Olcay Ünal Sert ile yaptığı röportajda, “Şarkılarınızda isyan var. “Allah’ım bu azap yarınsız günlere kaldı” dersin. Bu isyanın devam etmesinin sebebi ise "Bir süreçten geçiyor. 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra sancılı bir süreçten geçti. Yoksulluk, petrol, artık gaz... İnsanlar teselliyi acı şarkılarda buldu. yenisini de kazanabilir. Ben bir besteciyim, aslında bu şarkıları yazmamız gerekiyor." cevabını verdi.

1990 yılında çıkan Hatıran Yeter albümü, 2010 yılında AJS Müzik tarafından CD olarak "Güneşi Benim İçin Topla" adıyla yeniden yayımlandı. Özgün Müzik gibi kısıtlamaların olduğu albümde; Ülkü Tamer'in "Güneşi Topla" adlı eseri ve Zülfü Livaneli'nin "Güneşi Benim İçin Geri Dön" adlı bestesinin yanı sıra, sözleri Bedri Rahmi Eyüboğlu'na ait "Karadut" şiirinin bestesi Fatih Kısaparmak'a ait olup, söz ve müziği Ahmet Kaya'nın "Ağlama". “Bebeğim” gibi güzide eserler var.

2012 yılında Magazin Gazetecileri Derneği'nin Sheraton İstanbul Ataköy Otel'de düzenlediği 18. Altın Lens Ödülleri'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü aldı. Ödülü aldıktan sonra "Şarkıların gerçek sahipleri sizsiniz" diyerek yaptığı kabul konuşmasının ardından şarkılarının kamu yararına olduğunu ilan etti.

Gülden Karaböcek'in şarkıları da televizyon dizilerinde sıkça yer almaktadır. Kıvanç Tatlıtuğ'un Kuzey Güney dizisinde 80'lerin en büyük hiti olan "Crying If I Live"şarkısını seslendirdi. Sen Evlisin'e "Eighties" dizisinde Ben Becomes[ şarkılarıyla yer aldı. ] ve ayırma kolyesi. 2019 ve 2020 yılında 35.bölümde Bir Zamanlar Çukurova'da Olmalıydım, 53.bölümde "Adalet Bu Mu Dünya", 63.bölümde ise "Kırık Ellerim" şarkılarına yer vermiştir. . "Bahtıma Yanım" şarkısı Star TV'de yayınlanan "Avlu" dizisinin 24. bölümünde yer aldı.

Gülden Karaböcek, 2015 yılında Almanya'da Dortmund, Köln, Essen, Berlin'de grup konserleri vermiş, 2016 yılında da memleketi olan başkent Ankara'da yılın ilk konserini vermiştir. 5 Temmuz 2016'da Didim'de 7 Temmuz 2016'da Karaman'da düzenlenen 1. Başyayla Uluslararası Kiraz ve Kültür Festivali'nde sahne aldı. Gülden Karaböcek doğumunu 5 Kasım 2016'da İstanbul Beyrut Gösteri Salonu'nda kutladı.

Mu Tunç'un yazıp yönettiği, başrollerini Burak Deniz ve Büşra Develi'nin paylaştığı "Arada" adlı film, 1972 yılında Gülden Karaböcek'in seslendirdiği "Şaka Yapıyorum" adlı şarkının remixini aldı. Şarkının yeni düzenlemesi Orkun Tunç'a ait. 

Şah Plak'ın 1971-1973 yılları arasında çıkardığı Gülden Karaböcek plaklarının orijinal kayıtları ve Türkçe Armageddon remixlerinden oluşan albüm, Sony Music & Median işbirliğiyle 2018 yılında 2 CD olarak yayınlandı. Birinci CD'de Original Records yer alırken, ikinci CD'de remiks düzenlemeleri Orkun Tunç tarafından yapıldı. Bu albüm daha sonra plak olarak yayınlandı. İstanbul Babylon'da "Roots and Sprouts" için kaydedilen konserde albüm lansmanını Gülden Karaböcek gerçekleştirdi.

Gülden Göktürk'ün kariyerinin 1969 yılında çıkardığı ilk iki plağında yer alan Gülden Karaböcek'in "Hayat Defteri", "Yazılı Şeyler Basa Gelir", "Dünyaya Neden Geldim" ve "Garip Kaldım" adlı eserleri yeniden yayınlandı. Gloss Music tarafından 2018'de "Past Remains" adıyla dijital platformlarda.

Gülden Karaböcek, "Kalbime Azap" şarkısında Mabel Matiz ile düet yaptı. Bu şarkı Matiz'in 2018 tarihli "Maya" albümünde yayınlandı.Gülden Karaböcek, 14 Şubat 2019'da Mabel Matiz ile aynı sahneyi paylaştı ve “Kalbime Azap” şarkısını birlikte seslendirdi. Karaböcek, Volkswagen Arena'daki bu konserde yoğun talep üzerine "Dilektaşı" şarkısını da seslendirdi.

16 Ekim 2018'de Gülden Karaböcek, Cahit Berkay, Semiha Yankı, Ercan Turgut, Bilgen Bengü, Ersan Erdura, İskender Doğan, Rana Alagöz, Selçuk Alagöz gibi bir döneme damga vuran tablolarla aynı sahneyi paylaştı. açık hava sahnesi Cemil Topuzlu Harbiye. "Annemin Şarkıları" adlı konserde Gülden Karaböcek ile "Ben Sürünüyorum" şarkısında kızı Nur Düzgit'i sahnede karıştırarak düet yaptılar.

Gülden Karaböcek, 18 Ocak 2020'de Büyük Kulüp'te Gönül Yazar, Seyyal Taner, Semiha Yankı, İskender Doğan ve Ersan Erdura ile Nostaljik Kanat Gazino Konseri'nde sahne aldı.[61] Şarkıları aşk acılarına ve ayrılık konuşmalarına neden olduğu için Kederin Kraliçesi olarak bilinir. Gülden Karaböcek'in 1984 yılında kaset olarak çıkardığı "Dünyadan Zevk Almıyorum" albümü, 36 yıl sonra Elenor Müzik tarafından Aralık 2020'de disk olarak yeniden yayınlandı.[63][64] Sanatçı son albümü üzerinde çalışıyor ve sürpriz bir albüm yayınlandı.

Diskografi
45'likler
1968: Yazılanlar Gelir Başa / Garip Kaldım
1968: Hayat Defteri / Dünyaya Geldim Neden
1971: Derdimi Dökersem Derin Dereye / Oy Bende Yare Bende
1971: Adaletin Bu Mu Dünya / Oy Beni Beni
1972: Hasta Gönlüm / Gönül Dağı
1972: Gözlerin Güldükçe / Unuttum Artık Seni
1972: Koşma Koşma / Dünyanın En Güzeli
1972: Yaralı Kalp / Anca Beraber Kanca Beraber
1972: Sevdim Sevdim Ne Kazandım / Şaka Yaptım Ben Sana
1973: Tövbe Ettim Sevmeye / Gözümüz Yok Ama Niye Olsun
1973: İşte Gidiyorum Çeşm-İ Siyahım / Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller
1973: Dur Bırakma Beni / Güleceksin Ağlanacak Haline
1973: Kalbindeki Sevgili / Şaka
1974: Ahu Gözlüm / Artık Sorma Beni
1974: Nem Kaldı / Bitmez Tükenmez Geceler
1974: Şu Sazıma Bir Düzen Ver / Gitme Durnam
1975: Yalancısın / Ela Gözlüm
1975: Bana Gerçekleri Söyle / Dur Dinle Sevgilim
1976: Kır Çiçekleri / Dokunma Keyfine Yalan Dünyanın
1977: Çeşme / Ne Bilirdim Ki ?
1978: Dilek Taşı / Sevmek Nedir Ki
Albümler
1975: Anadolu'nun Bağrından
1975: Gülden Karaböcek
1975: Gülden Karaböcek 2
1977: Dostum
1977: Gülden Karaböcek 3
1978: Dilek Taşı
1979: Müzik ve Ben
1981: Çeşme
1982: Gülden Fırtınası
1982: Dertlerin Kadını
1983: Yalan Almanya
1983: Gülden'in Dünyası
1984: Dünyadan Zevk Almıyorum
1984: Yalvarmıyorum
1984: Ağlıyorsam Yaşıyorum
1984: Sev Yeter
1984: Öyle Yalnız Kaldım Ki
1985: Duyar Mısın Feryadımı
1986: Aşığım Seviyorum
1987: Adaletin Bu mu Dünya
1987: Hasret Pınarı
1987: Bir Mucize Allah'ım
1988: Zirvede On Yıl/Bestelerim
1989: Mutluluğa Geç Kaldım
1989: Hatıralar Silinir Mi?
1989: Hayatımın Şarkıları
1989: Gençliğim Kayboldu
1989: Mutluluğa Geç Kaldım
1989: Suçlu muyum
1990: Hatıran Yeter
1990: Anılar Bana Yeter
1990: Ara Beni Mutluluk
1990: Sevda Gözlüm
1991: Aşk Şiirleriyle Hasret Pınarı Var
1991: İkimizde Sevmiştik
1992: Sabrımın Bedelisin
1992: Kısmetse Olur
1993: Hayrını Gör
1993: Kırgınım Anılara
1994: Yalan mıydı
1994: Sevenlerin Duası
1995: Senin İçin
1997: Silemem
1997: Sen Bana Yetersin
2001: Güldence
2010: Hatıran Yeter/Güneş Topla Benim İçin
2011: Bir Mucize Allah'ım / Konuşsana Bir Tanem
2012: Senin Olsun
2018: Maziden Kalanlar
2018: 1971/1973 Orijinal Kayıtlar & Remixler
Filmografi
1978: Dilek Taşı
1985: Duyar mısın Feryadımı
1986: Ağlıyorsam Yaşıyorum
1986: Hasretinle Yaşanmıyor
1987: Kenar Mahalle
1987: Sevsen Ne Olurdu