Gücümüz kalmadı!

Bu haber 06 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

16 Mart tarihi itibarıyla Türkiye’de koronavirüs sebebile kapatılan okulların 7 ayı ayı aşkın süredir açılmaması Polatlı’daki servisci esnafını büyük sıkıntıya düşürdü. 7 aydır kontak açmayan ve hiçbir geliri olmayan servisci esnafları, kira, vergi, SGK, taksit ödemeleri, kredi gibi pek çok ödemeyi de yapmak için çabalıyor. Ancak okulların kapandığından beri çalışamayan okul servis araçlarının mağdur olduğunu ve destek beklediklerini belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Okul servis araç işletmecisi esnafımız 16 Mart’tan bu yana çalışamazken, umudunu 21 Eylül’de okulların açılmasına bağlamıştı. Servisci esnafımız yine uzaktan eğitime geçilince mağdur oldu. Bu nedenle nakit desteği, prim ve vergilerin ertelenmesi ile araç sigortalarında muafiyet gibi destekler sağlanmalı” dedi.

SERVİSÇİ ESNAFIMIZ 7 AYDIR ÇALIŞAMIYOR

Servisçi esnafının zor durumda olduğunu hatırlatan Tarhan, “Pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz genelinde de 16 Mart 2020 tarihinden itibaren koruyucu bir dizi tedbirler alındı. Bu mücadelede devletimizin hiç tereddütsüz yanındayız ve yanında olmaya, tedbirlere uymaya devam edeceğiz. Ancak okulların tatile girdiği 16 Mart 2020 tarihinden beri uzaktan eğitim nedeniyle okul servisçisi esnafımız 7 aydır çalışmıyor. Yanlarında çalışan rehber personelin maaşını ve SGK primini, kendi SGK primlerini, vergilerini, araçlarını yenilemek için almış oldukları taşıt kredilerini ödeyemedi, geçimlerini sağlayacak gelir elde edemedi. Oldukça zor bir dönem geçiren okul servisi işletmecisi esnafımız umudunu 21 Eylül 2020 tarihinde okulların açılacağına ilişkin yapılan açıklamalara bağlamış, bu nedenle araçlarının vergi, sigorta, kasko, fenni muayene vb. eksikliklerini borçlanarak tamamladı. Ancak okulların bu tarihte açılamaması nedeniyle çalışarak borçlarını ödeyebilme imkânları olmadı” şeklinde belirtti.

TARHAN TALEPLERİNİ YİNELEDİ!

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan “Araçlarının kredisini ödeyemeyen, rehber personel çalıştırması mümkün olmayan esnafımız, okullar açıldığı dönemde servis hizmetini veremeyecek noktaya geldi. Bu kapsamda: 1-) Okul servis taşımacılığı yapan esnafımıza Covit-19 salgını nedeni acilen hibe yardımı yapılması, 2-) Okul servisi işleten esnafımızın faaliyete başlanacak tarihe kadar tahakkuk edecek olan tüm vergi ve SGK primlerinin faaliyete başlanan tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ertelenmesini; 3-) Bu esnafımızın birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının ertelenerek yeniden yapılandırılmasını ve 60 aylık vadede faizsiz olarak taksitle ödenme imkânının getirilmesini; 4-) Esnafımızın yanlarında çalışan şoför, rehber personel için hibe desteği sağlanmasını; 5-) Araçlarını yenilemek amacıyla kredi almış olan esnafımızın kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak uzun vadede ödenebilmesini sağlamak amacıyla kamu bankalarınca yeni, uzun vadeli ve düşük faizli kredi temin edilmesini, 6-) Çalışmadığı süre içerisinde araçları için sigorta muafiyeti uygulanması, Gibi destekleri devletimizden beklemekteyiz” dedi.

SERVİSÇİ ESNAFI ACİL DESTEK BEKLİYOR

 Okul servisçilerinin verilen desteklerden de yararlanamadığını bu nedenle acil destek beklediklerini vurgulayan Tarhan, “Pandemi döneminde okul servisi işleten esnafımız, mücbir sebep kapsamında değerlendirilmeyerek desteklerden maalesef yararlanamadı. Ekonomik tedbir paketleri kapsamında ise, kredi kullanan esnafımızın kredi borçları ertelense de erteleme süresi sona ermiş ve geliri olmadığı için kredi, SGK, vergi vb. borçlarını da ödeyemez duruma geldi. Bu durum, Mart ayından bu yana çok zor durumda olan esnafımızı tamamen iflas edecek noktaya getirdi” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.