GÜBRE FİYATLARINA HÜKÜMETTEN HAMLE

Bu haber 18 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye’nin hububat ambarı olarak gösterilen ve ülkenin en kaliteli buğday ve arpasının üretildiği Polatlı’da ekim zamanı devam ediyor. Gübre fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle Polatlı’daki bazı çiftçiler tarlalarını ekerken ya gübre miktarını azaltıyorlar yada normalde ekimde kullandıkları gübrenin daha az kaliteli olanını kullanmak zorunda kalıyor. Gübre fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için bütün gübre çeşitlerinin ihracatına sınırlama getirilirken, hükümetten bir hamle daha geldi. Gübre hammaddelerine de ihracat sınırlaması getirildi.

İÇ PİYASA İÇİN ÜRETİM YAPILACAK

Ticaret Bakanlığının konuyla ilgili tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre gübrenin hammaddesi olan sülfürik asit ve amonyak ihracatına sınırlama getirildi. Türkiye’de amonyak İGSAŞ ve Gemlik Gübre tarafından üretilirken, sülfürik asit ise Eti Maden tarafından üretiliyor. Gübre hammaddelerine getirilen ihracat sınırlaması ile bu firmalar ürettikleri hammaddeleri de ihraç edemeyerek tamamen iç piyasadaki gübre üretiminde kullanmak zorunda kalacak. Bütün gübre çeşitlerine ve hammaddeye getirilen ihracat sınırlaması ile gübre firmaları daha çok kar etmek için ürünlerini artık ihraç edemeyecek. Firmalar bütün ürünlerini iç piyasaya vermek zorunda kalacağı için bu ihracat kısıtlamalarının gübre fiyatlarını düşürmesi bekleniyor.

ÇİFTÇİ GÜBREYİ AZALTMAK ZORUNDA KALDI

Yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle istediği verimi alamamasından dolayı maddi kayıp yaşayan ve bu dönemde tarlalarını ekmeye başlayan Polatlı çiftçisinin, ekim zamanına kadar kuraklık desteklerinin yatmamasından dolayı cebine ekstra bir para girmedi. İmkanları kısıtlı hale gelen Polatlı’daki bazı çiftçiler tarlalarını ekerken ya gübre miktarını azaltıyorlar yada normalde ekimde kullandıkları gübrenin daha az kaliteli olanını kullanmak zorunda kalıyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.