GÖZLER MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA!

Bu haber 20 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Mart ayından bu yana mücadele ettiğimiz Covid-19 süreci nedeniyle 2020- 2021 Yılı Eğitim Öğretim döneminin nasıl şekilleneceği, öğrencilerin örgün eğitime ne zaman döneceği, örgün eğitime dönülürse öğrencilerin ne tür tedbirlerle korunacağı, uzaktan eğitime devam edildiği takdirde sistemin yine nasıl yönetileceğine ilişkin sorular neredeyse her gün gündeme gelmekte. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu sorularına hem basın hem de sosyal medya platformları üzerinden sürekli olarak yaptığı açıklamalar ile cevap vererek bilgi akışını aktif bir şekilde sürdürmeye devam ediyor.

EĞİTİM GÜNDEMDE KALMAYA DEVAM EDİYOR

İlçemiz Polatlı’da da vaka sayılarının artması ile birlikte eğitim sektöründe çalışanlar, veliler, öğrenciler, servisçiler, kantinciler eğitim sektörünün her kademesinde yer alan vatandaşlar yaşanan süreç nedeni ile hem maddi hem manevi olarak zor bir süreçten geçmekte. Öğrencilerin sağlıklarının korunması amacıyla uzaktan eğitimle son verilen eğitim dönemi bu dönem nasıl başlayacağı sürekli olarak gündemde kalmaya devam ediyor. Öğrenciler ve veliler kadar eğitim sektöründe var olan esnafın da gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı açıklamalarda. Ekonomik olarak, yaşanan süreç nedeni ile zor bir süreçten geçen esnaf bir an önce net bir karara varılmasını bekliyor.

MEKANSAL VE MÜFREDAT OLARAK SEYRELTİLMEYE GİDİLECEK

Okulların kademeli olarak açılacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şunları söyledi; “Bize şu kademelerde riskin olmadığı söz konusudur’ denildiğinde biz o kademelerde açarız. Burada ilkesel olarak çocuklarımızın mesafelerine uygun bir şekilde ve öğretmenlerimizin herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamayacağı şekilde, müfredatın öğretim programları içeriğinin öngörülen zaman dilimlerine sığacağı şekilde bir seyreltmeden söz ediyoruz. Yani mekansal ve müfredat olarak bir seyreltmeden söz ediyoruz. Burada çocuklarımız açısından da bir seyreltme söz konusu. Bunun oranı, miktarı, zamanlaması nasıl olacak, bütün bunlarla ilgili durumu zaman gösterecek” dedi.

SELÇUK: VİDEO KONFERANS SİSTEMLERİ İLE CANLI DERS VEREBİLEN İLK ÜÇ ÜLKENİN İÇERİSİNDEYİZ

Selçuk, “Dünyada video konferans sistemleri ile canlı ders verebilen ilk üç ülkenin içerisindeyiz. Dolayısıyla yaptığımız işin milyonlarca öğrencimiz açısından başarıyla ortaya konulduğu bir durum var. Ama erişemediğimiz öğrenciler olduğunu da biliyoruz. Bunun farkındayız ve bununla ilgili çalışmaların içindeyiz. Fırsat eşitliğinden ziyade fırsat adaleti kavramını öne çıkarıyoruz. Çünkü bizim her çocuğumuza ulaşmakla ilgili bir sorumluluğumuz var. Bazı koşullardan dolayı erişim sorunu yaşayan çocuklarımıza nasıl erişiriz? Örneğin bir grup çocuğumuza milyonlarca kitap dağıttık, bu erişimde onlara bazı avantajlar sağlamak için. Televizyon, internet konusunda avantaj sağlamak… Çocuklarımızın büyük bir oranında şu anda erişimle ilgili, altyapıyla ilgili bir sorun yok. Ama bir takım ekonomik sorunlardan dolayı bazı altyapı eksikliğinin olduğu bölgeler var Türkiye’de. Bazı yaylalar, mezralar var mesela. Onlarla ilgili de alınması gereken tedbirleri alıyoruz” dedi. Haber/ İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.