GORDİON ANTİK KENTİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Bu haber 07 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Gordion Alan Başkanlığı, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’ne bağlı akademisyenlerin katılımlarıyla Gordion Antik Kenti’nde yapılması planlanan Gordion Frig Köyü hususunda Eğitim ve Fizibilite Çalıştayı gerçekleştirildi.

GORDİON ANTİK KENTİ’NİN TARİHSEL ÖNEMİNE DAİR BİLGİLENDİRME YAPILDI

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün projesi kapsamında düzenlenen çalıştayda Gordion Antik Kenti’nin geleceğine dair önemli konular görüşüldü. Çalıştay kapsamında daha önce gerçekleştirilen toplantılarda planlanan konular hususunda; online olarak gerçekleştirilen görüşmede POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç tarafından Gordion Antik Kenti’nin tarihsel önemine dair anlatım ve bilgilendirme yapıldı. Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi’nden Arkeolog Fatih Talay tarafından gerçekleştirilen sunumda katılımcılara antik kentin mevcut durumu hakkında bilgi verildi.

FRİG KÜLTÜRÜNÜ YANSITACAK PROJE KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için tüm hazırlıkların devam ettiği Gordion Antik Kenti’nde kurulacak olan ‘Frig Köyü’ için hedefler ve yol haritası belirlendi. Ziyaretçileri içerisinde ağırlayacak ve bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirecek olan Frig Köyü’nün kurulması düşünülen lokasyon hakkında karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı toplantıda; antik kentin turizm potansiyelini arttırması planlanan hususlar görüşüldü. POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç; Türkiye’nin 19. Kültür Varlığı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmaları sürdüğü Gordion Antik Kenti’nin; içerisine kurulacak olan Frig Köyü ile binlerce yıllık Frig kültürünü ziyaretçilere tanıtan bir hale geleceğini dile getirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.