Ekvator Cumhuriyeti'nin büyükelçisinden ATO'ya ziyaret Ekvator Cumhuriyeti'nin büyükelçisinden ATO'ya ziyaret

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın başvurusu üzerine adaylık süreci başlayan Gordion Antik Kenti için Polatlı Belediyesi, "UNESCO Dünya Mirası Gordion Bilgilendirme Toplantısı" düzenledi. Toplantı'da Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girişiyle birlikle izlenilecek yol haritası ve Gordion’un tanıtımı yapıldı.

Bilgilendirme toplantısında Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Müdürü Kadim KoÇ, Akademisyen ve SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan ve Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Müdürü Mehmet Uncu gibi alanında uzman isimler yer aldı.

Gordion'un UNESCO'ya kabulü balon turizmini gündeme getirdi-1

BALON TURLARI PLAN DAHİLİNDE

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Müdürü Kadim Koç, bilgilendirme toplantısında Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girişiyle Polatlı turizminde izlenecek yol haritasına değindi. POTA Müdürü Kadim Koç, Frig medeniyetinin başkenti Gordion'un kalıntıları ile Sakarya Meydan Muharebesi'nin yaşandığı alanlara yönelik balon turlarının tekrar gerçekleşebileceğine değinirken, balon turizminin Polatlı'ya ekonomik ve kültürel anlamda çok fazla katkı sağlayacağını söyledi.

Gordion'un UNESCO'ya kabulü balon turizmini gündeme getirdi1

KAPADOKYA MODELİ TURİZM PROJESİ

Polatlı'nın iki önemli tarihi mirasa sahip olduğunu belirten Koç; "Gordion Antik Kenti'mizin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle birlikte Polatlı başka bir seviyeye çıkacak. Bizlerde daha önce gerçekleştirdiğimiz gibi Polatlı'da balon turizminide bu yol haritasının içerine aldık. Kapadokya'da olduğu gibi düzenleyeceğimiz bolan turları, iç turizmi canlandıracak ve yeni iş kapılarını açacaktır.

Gordion'un UNESCO'ya kabulü balon turizmini gündeme getirdi (2)

BALON TURİZMİ EN SON 2016 DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Polatlı'da balon turizmi "Balonla Keşf-i Alem; Frigler'den Cumhuriyete Balon Turları Projesi" kapsamında en son 2016 yılında gerçekleştirildi. Polatlı Belediyesi, Türk Hava Kurumu (THK) ve Ankara Kalkınma Ajansı (AnkaraKA) işbirliğinde gerçekleştirilen proje 1 yıl sürdü.

HABER:ARDA ÖZDEN