GÖKPINAR BARAJINI YERİNDE İNCELEDİ

Bu haber 16 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı ve komşu bölgelerin sosyoekonomik, sosyal hayat, şehir kültürü ve tarımsal faaliyetleri hakkında oldukça bilgiye sahip olan ve her zaman bu bölgenin çocuğu olduğunu dile getiren Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Mustafa Destici Polatlı’ya gelerek Eskikarsak Mahallesinde çiftçiler ile bir araya geldi. Çiftçinin sulama ve desteklemeler gibi bir çok konu hakkında talep ve sorunlarını dinleyen Destici’ye, Büyük Birlik Partisi Polatlı İlçe Başkanı Mustafa Kayış, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Soğan Üreticileri Birliği Başkanı İlhami Teke, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse ve Günyüzü tarım temsilcileri de eşlik etti. Talep ve sorunları tek tek not eden Destici, daha sonra Gökpınar Barajına giderek çalışmaların son durumunu yerinde inceledi.

GÖKPINAR BARAJI BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI

Gökpınar Barajı ile ilgili sürekli ilgili yerlerle bağlantı kurduklarını aktaran Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Mustafa Destici, barajın bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. Destici; “İlgili bakan ve bakan yardımcımız daha sonra Cumhurbaşkanımızla görüşerek Gökpınar Barajının bir an önce bitirilmesiyle ilgili girişimlerde bulunduk. Görüşmemiz sonrası Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ek ödenek aktarıldı. Bu sene baraj inşallah tamamlanacak. Seneyede Sakarya ve diğer yerlere su verilmeye başlanacak. Hepimizin meselesi aynı. Herkes toprağını sulamak istiyor ve yüksek verim almak istiyor. Buranın çocuğu olmam dolayısıyla sorunları biliyorum. Gökpınar Barajı bir an önce tamamlanarak özellikle Sakarya Nehrinin desteklenmesi gerekiyor. Benim en büyük çabam, görüşmelerimizin, uğraşmalarımızın nedeni bu. Polatlı’nın içme suyuna buradan ihtiyacı kalmadığını için suyun hemen hemen tamamı Sakarya Nehrine sulama için verilecek. Böylelikle sorun büyük oranda çözülmüş olacak. Suyun zayi olmaması için ne gerekiyorsa yapılması lazım. Suyunda adaletli şekilde paylaşılması gerekiyor. Tarımın genel olarak büyük bir planlamaya ihtiyacı var. Önümüzdeki günlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bu bölgeyi ziyaret etmeyi planlıyorum. Çiftçilerin birlik içinde hareket ederek fikir birliğine varılması lazım. Bu sağlandıktan sonra işler çözülür. Bizde çözme noktasında her türlü gayreti, desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. Bu topraklar çok bereketli topraklar. Daha fazla nasıl bereketlendirilebilir, daha fazla nasıl verim alınabilir bizim bütün derdimiz bu.” dedi.

BORÇLAR ÇİFTÇİNİN SIRTINDA YÜK OLUYOR

Çiftçinin kuraklık nedeniyle zor bir yıl geçirdiğini söyleyen Mustafa Destici, tarım kredi ve ziraat bankası borçlarının  ötelenmesi gerektiğini belirtti. Destici; “Hem Ziraat Bankası, Tarım Kredi hemde mecliste tarım komisyonuyla görüşmeler yaptık. Çiftçimiz Özellikle bu sene kuraklık nedeniyle daha zor durumda. Bizim bölgemizde bunun içerisinde. Pandemi şartları da tarım ve hayvancılığın ne kadar stratejik ve önemli bir sektör olduğunu açığa çıkarttı. Bu yüzden desteklerin artması lazım. Bu konuda çiftçimizin yanındayım. Geçen yıl Ziraat Bankası ve Tarım Kredi aracılığıyla kullanılan kredilerin faizleri düşüktü. Yüzde 9 gibi bir faiz vardı, bunun 4.5’ini tarım kredi karşılıyordu. Bu şu an yüzde 18’e çıktı. Bunun yarısını tarım kredi karşılıyor, yarısı çiftçinin sırtına yük oluyor. Bunu düşürülmesi, var olan borçların ötelenmesi ile ilgili görüşmeler yaptık, yine yaparız. Çiftçimiz taleplerinde net olması gerekiyor. Net talep edeceğiz ki net sonuç alacağız. Herkes farklı bir şey söylerse iş karışıklığa gider. Yakın zamanda Tarım Kredi Kooperatifleri Başkanı Fahrettin Poyraz ile görüşeceğim.” dedi.

ÜRETEREK AYAĞA KALKABİLİRİZ

Kuraklıktan dolayı çiftçinin zor bir yıl geçirdiğini belirten Destici, bu durumun telafi edilmesi için gerekli girişimleri yapacağını sözünü verdi. Destici; “Pandemi nedeniyle bütçe kısıtlama olmasına rağmen en büyük yatırım payı ayrılan bakanlıklardan ikincisi Tarım ve Orman Bakanlığı. Bakanlıkta da en büyük pay Devlet Su İşlerine (DSİ) ayrıldı. Eksik ve yarım kalan barajların bitirilmesi için. Tarıma destekler kuraklık ve sulama sıkıntılarının yaşandığı zaman maalesef yeterli hale gelmiyor. Şu anda hükümetin, devletin elinde ne varsa bütün desteklerin zor durumda kalan esnafa ve çiftçiye, üreticiye vermesi lazım. Biz üreterek ayağa kalkabiliriz. Bu yıl kuraklıktan dolayı çok zarar oldu. Bunların hepsinin telafi edilmesi lazım. Bu konularla ilgili tekrar girişimde bulunacağım. Çözüm noktasında elimizden gelen bütün gayreti göstereceğime söz veriyorum.” dedi.

KAYIŞ: GENEL BAŞKANIMIZ BÖLGEYE SON DERECE HAKİM

Büyük Birlik Partisi Polatlı İlçe Başkanı Mustafa Kayış, Polatlı’yı yakından tanıyan Genel Başkan Mustafa Destici’ye yaşanan sıkıntıları aktardıklarını ve bu sıkıntıların çözüme kavuşması noktasında Genel Başkan Mustafa Destici ile sürekli temas halinde olduklarını belirtti. Kayış, “Polatlı’mızda özellikle tarımsal üretimde yaşanan su sorunu uzun zamandır çözümsüz kalıyor. Bu konuda Sayın Genel Başkanımızın daha önce girişimleri olmuştu. Kendiside bölgemizi son derece, iyi tanıyor ve yaşanan sıkıntılara oldukça hakim. Bu anlamda kısa zamanda Polatlı için girişimlerde bulunarak sorunun çözüm noktasında bizleri yalnız bırakmadan yaşanan sıkıntıları gidermek için var gücüyle çalışacağına eminiz. Polatlı’lı hemşerilerimiz merak etmesin.” dedi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskikarsak Mahallesinden ayrıldıktan sonra önce Günyüzü’ne uğradı. Destici daha sonra Gökpınar Barajına giderek çalışmaların son durumunu yerinde inceledi ve bölgede bulunan yetkililerden bilgi aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.