GÖKPINAR BARAJINDAN İLK SU SALINDI

Bu haber 04 Ağustos 2022 saat 10:16 'de eklendi.

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir,Gökpınar Barajından ilk su salınımının yapıldığını açıkladı. Demir, Gökpınar Barajından saniyede 5,5 m3 su salındığını ifade etti.

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Polatlı çiftçisinin dört gözle beklediği Gökpınar Barajından ilk su salınımının yapıldığını açıkladı. Gökpınar Barajından saniyede 5,5 m3 su salındığını söyleyen Demir, “AK Parti olarak her işte olduğu gibi ilçemiz özelinde de işlerin takipçisi olduk, olmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı. Suyun Sakarya Nehrinin Polatlı’daki en uç noktası olan Yeniköseler Mahallesine doğru yaklaştığını belirten Demir, “Nihayet Polatlı çiftçisinin yıllardır beklediği hasret sona ermiştir.” dedi.

DEMİR: SULAMA İHTİYACI BULUNAN YAKLAŞIK 150 BİN DEKAR ÜRÜN VAR

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Eskişehir Çifteler ilçesinden doğan Sakarya nehri ilçemize güney batı sınırımızdan Gülpınar mahallemizden giriş yapıp sırasıyla Tüfekçioğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü,Yaralı, Kocahacılı, Gümüşyaka, Yenice, Eskikarsak, Tatlıkuyu, İğciler,Karailyas, Beylikköprü, Yassıhöyük, Şabanözü, Kıranharmanı, Karacahmet ve Yeniköseler mahallesinden sonra ilçemizi terk etmektedir.Bu mahalleler güzergahında ekili bulunan buğday, arpa, kuru soğan, mısır, kanola, şekerpancarı, kavun, karpuz ve haşhaş başta olmak üzere bunlara benzer sulama ihtiyacı bulunan tarımsal ürünlerin toplamı yaklaşık olarak ortalama 150 bin dekardır.”

SU EN UÇ NOKTAMIZ OLAN YENİKÖSELER’E DOĞRU YAKLAŞMAKTADIR

“Kışın özellikle kar yağışlarının ve yağmurun az olması Sakarya nehrindeki su seviyesini oldukça düşürmektedir. Aynı zamanda Sakarya  nehrini besleyen yan kollarda da su seviyesi düşmektedir.Bunun yanında havaların aşırı ısınması buharlaşmayı da artırmaktadır.Uzun süren özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında yağışların olmaması da suyun kesilmesine etken olabilmektedir. Tüm bu sıkıntılar 2007 yılından  bu yana yaşanmakta ve İlçe ekonomisine çok ciddi zararlar yaşatmaktaydı.2015 yılı Sakarya nehrini besleyen yan kol üzerinde temeli atılan yaklaşık 100 milyon metreküp kapasiteli Gökpınarbarajı 2021 yılı Eylül ayında inşaat aşaması bitmiş ve su tutmaya başlamıştır. 2022 yılı içerisinde de yine geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntılar gibi tekrar nehir yatağında kurumalar baş göstermiş ve yapılan bu baraj sayesinde sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik 28.07.2022 tarihinde Sakarya nehir yatağına GökpınarBarajından saniyede 5,5 m3 su salınmıştır.Ve su şu anda en uç noktamız olan Yeniköseler’e doğru yaklaşmaktadır.”

POLATLI ÇİFTÇİSİNİN YILLARDIR BEKLEDİĞİ HASRET SONA ERMİŞTİR

“Nihayet Polatlı çiftçisinin yıllardır beklediği hasret sona ermiştir. 150 bin dekar alanda ekonomik getirisi yüksek olan ürünler bulunmakta, hem ülke, hem ilçe ve hem de çiftçi ekonomisine büyük katkılar sağlamış olup, aynı zamanda ekosistemin düzelmesi ve nehirdeki canlı hayatında idamesi sağlanmış olmaktadır. Sadece küçük bir hesapla 150 bin dekarda sulama sayesinde 2022 yılı itibari ile değişik ürünlerin gayri safi hasıla ortalaması düşünerek yaptığımız hesapla 1 milyar TL’ye yakın getirisi bulunmaktadır.Bu güzel çalışmada emeği geçen başta Bölge milletvekillerimiz Sayın Ali ihsan Arslan ve Ak Parti Genel Sekreteri Sayın Fatih Şahin bey olmak üzere, tüm bürokrat, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticilerine ve emeği geçen herkese Polatlı çiftçisi adına AK Parti İlçe Başkanı olarak şükranlarımı sunuyorum. Yaparsa AK Parti yapar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.