GÖKPINAR BARAJI YILLIK 73 MİLYON TL FAYDA SAĞLAYACAK

Bu haber 22 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kapat kapatma işlemini gerçekleştirdiği Gökpınar Barajı su tutmaya başladı. Kapak kapatma işlemini gerçekleştiren ve baraj gövdesinde incelemelerde bulunan Pakdemirli, yetkililerden bilgi aldı ve inşaat sahasındaki ekskavatörü kullandı.

GÖKPINAR BARAJI’NIN KAPAK KAPATMA İŞLEMİNİ PAKDEMİRLİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Polatlı’nın sulu tarımının geliştirilmesine ve tarımsal kuraklığın çözümüne yönelik anahtar olarak gösterilen Gökpınar Barajı su tutmaya başladı. Barajın kapak kapatma işlemini gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, barajın bölgenin en önemli sulama projelerinden bir tanesi olacağını vurguladı. Pakdemirli: “Baraj yaklaşık 100 milyon metreküp depolama hacmine sahip bulunuyor. Bölgenin en önemli sulama projelerinden bir tanesi. Eskişehir’in Günyüzü ilçesi ile Ankara’nın Polatlı ilçelerine hitap ediyor. Toplamda da 60 bin dekarlık alanda sulamaya açılacak. Sulamayla ilgili ihalelerin 4’te 3’lük kapsamında olan kısmına sene başından önce ihaleye çıkacağız. Diğer kalan kısmının da ihalesini önümüzdeki yılın ortasına varmadan ilk çeyrekte yapacağız. Böylece sulamaya 60 bin dekarlık fayda sağlamış olacağız” dedi.

BARAJ İLE SAKARYA NEHRİ’NDEKİ SU AKIMI VE REJİMİ DAHA DÜZENLİ OLACAK

Sakarya Nehri’ndeki su akımı ve rejimin de bu barajla daha düzenli ve daha güvenli hale geleceğini belirten Pakdemirli: “Bu projemizin toplam maliyeti 510 milyon lira. Şu andaki kısmının maliyeti ise 270 milyon lira. Her yıl bölge ekonomisine yaklaşık 75 milyon lira katkı sağlayacak. Çünkü neredeyse 60 bin dekarın sulamaya açılmasıyla beraber dekarda alınan zirai gelirde 1000 ila 1500 lira civarında artış sağlayacak. Bunun da aşağı yukarı ekonomiye olan katkısının senelik 75 milyon lira civarında olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

SULU TARIMLA ÜRÜN DESENİNDE DEĞİŞİKLİKLER BEKLİYORUZ

8 bin 300 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın sulanmaya başlayacağını ve bölgede yılda iki ürün alınacağını, söz konusu alanın bugün 5 bin dekarının sulanmaya başlandığını belirten Pakdemirli: “Bölgede sulu tarıma geçilmesiyle beraber ürün deseninde oldukça ciddi değişiklikler bekliyoruz. Hububatın yanında çok farklı ürünlerin bölgede üretileceğini düşünüyoruz” dedi.

BARAJ YILLIK 73 MİLYON TL FAYDA SAĞLAYACAK

Gökpınar Barajı sulama alanlarında mevcut durumda buğday (sulu) yüzde 28.8, buğday yüzde 19.5, arpa yüzde 12.6, şeker pancarı yüzde 7.5, soğan yüzde 7.6, haşhaş yüzde 5, kavun yüzde 3.6, yonca yüzde 3.1, diğerleri yüzde 17.3 bitki paterni mevcut iken, sulama projesi tamamlandığında bitki paternini buğday yüzde 22, soğan yüzde 15, yonca yüzde 12, kavun yüzde 10, şeker pancarı yüzde 9, sebze yüzde 7, mısır (slaj) yüzde 5, haşhaş yüzde 5, diğerleri yüzde 15 olacak şekilde değişmesi planlanmıştır. Bu sayede dekar başına bin 200 TL net gelir artışı, yıllık ekonomiye 73 milyon TL faydası olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.