Gökpınar barajı gündeme getirildi!

Bu haber 04 Haziran 2020 saat 9:15 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans yöntemiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlarıyla görüştü. Yapılan video konferans görüşmesine Polatlı Ticaret Odası yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ‘da katılım sağladı.

GÖKPINAR BARAJI POLATLILI ÇİFTÇİLER İÇİN ACİL BİR İHTİYAÇ

Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarının katılımlarıyla düzenlenen online toplantıya Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’da katıldı. Toplantıda Sakarya Nehrini besleyen kollar üzerine yapımına başlayan ancak bitirilemeyen Gökpınar Barajı ile ilgili Bakan Pakdemirli’ye sunum yapıldı. Gökpınar Barajın Polatlılı çiftçiler için acil bir ihtiyaç olduğundan bahsedildi.

SON 18 YILDA TARIMA 310 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLANDI

Tarımın heves için yapılacak bir yatırım değil çok ciddiye alınması gereken bir alan olduğunu ifade eden Pakdemirli, bu nedenle çiftçileri desteklemek ve yanlarında olmak için bakanlık olarak seferber olduklarını belirterek;

“Mevsimsel etkiler ve planlı-programlı üretime olan eğilimden dolayı bu yıl tarımsal üretimiz en bereketli yıllardan birini yaşayacak. Son 18 yıllık dönemde tarıma 310 milyar lira destek sağladık. Tarımsal hasılamız 7,5 kat artışla 275 milyar liraya ulaştı. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık. Büyükbaş hayvan varlığımızı yüzde 80 artırdık. Küçükbaş hayvan varlığımız yüzde 51 artırdık. Süt üretimimizi ise yüzde 173 artırdık.”

TÜRKİYE 48 MİLYAR DOLARLIK TARIMSAL HASILADA İLE AVRUPA’DA LİDER KONUMDA

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal gayri safi milli hasılası açısından Hollanda, İspanya Fransa gibi tüm Avrupa ülkelerini geride bırakarak, 48 milyar dolarlık tarımsal hasılada ile Avrupa’da lider konuma geldiğini söyledi.

“LİSANSLI DEPOCULUK, KAZANCIN VE GÜVENCENİN HAZİNESİDİR”

Önemli konuların görüşüldüğü toplantıda TOBB ile birlikte önemsedikleri konulardan birinin de lisanslı depoculuk sistemi olduğunu dile getiren Pakdemirli;

“Lisanslı depoculuk, bana göre kazancın ve güvencenin hazinesidir. Bu kapsamda bugün için depolanabilen ürünler; hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık ve zeytin ürünleridir. Kuru kayısı, kuru üzüm ve Antep fıstığı ürünlerinin lisanslı depolarda depolanabilmesine yönelik çalışmalarımızda son aşamaya geldiğimizi de belirtmek isterim. Hali hazırda lisans alan 91 adet lisanslı depo işletmesinin toplam depolama kapasitesi yaklaşık 4,8 milyon ton. Hedefimiz inşallah 2023 yılında 140 lisanslı depo işletmesi ile lisanslı depo kapasitesini 8-10 milyon ton aralığına çıkarmak. İnşallah bunu da birlikte başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Bakan Pakdemirli, dünyada yaşanan pandemi sürecinin tarımsal üretim ve gıda arzının önemini ortaya koyduğunu belirterek, sürdürülebilir ve teknolojik hamlelerle hayata geçirilecek tarımsal yatırımların ülkeye çok şey kazandıracağını da sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.