Dünya'dan milyarlarca ışık yılı uzaklıkta bulunan süper kütleli bir karadeliğin yuttuğu ışık, kara deliğin kendi ekseni etrafında ne denli hızlı döndüğünü meydana çıkardı.

Astrofizikçi Pasham Dheeraj, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde görevli bir ekibe liderlik yaparak, bir kara deliğin beslenmesi esnasında ışık parlamasındaki değişimlerin, yalpalayan ve dönen bir madde diski tarafından üretildiğini ve bu yalpalamanın bize karadeliğin merkezindeki dönüş hızını verdiğini aktardı.

Bilim insanları böylece ilk kez bir kara deliğin dönme hızını, onun sallanan birikim diskine dayanarak hesaplayabildi; bu da bize evrendeki bilinen en yoğun, en tuhaf nesneleri anlamak için yeni bir yol gösterdi.

Karadeliğin yakınındaki yıldızlardan kendine doğru çektiği birikim diski, gaz halinde birikmiş madde.

Diskin karadeliğe en yakın bölgelerinden X-ışınları yayılıyor.

KARADELİK NE KADAR HIZLIYDI?

Karadeliğin dönme hızı, ışık hızının yüzde 25'inden az. Işık hızı ise saniyede 299.792.458 metre şeklinde.

Bu bir kara delik için çok yavaş ancak bu hızı bulmanın getireceği neticeler oldukça heyecan verici.

Pasham, "Önümüzdeki yıllarda çeşitli sistemleri bu yöntemle irdeleyerek, gökbilimciler karadelik dönüşlerinin genel dağılımını tahmin edebilir ve bunların zaman içinde nasıl evrimleştiğine dair uzun süredir devam eden soruyu idrak edebilirler" dedi.

ABD, Hamas’ın ateşkes yanıtını değerlendirecek ABD, Hamas’ın ateşkes yanıtını değerlendirecek

Süper kütleli kara delikler galaksilerin en derin noktalarında gizlenen dev yaratıklar olarak biliniyor.

Güneş'in kütlesinin milyonlarca ila milyarlarca katı olan bu devasa nesneler, galaksileri birbirine entegre etmeye yardımcı olan yerçekimsel merkezlerdir ve galaksilerin evriminde önemli bir rol üstlenirler.