Gök Polatlı’daki Tarihi Evi Sordu

Bu haber 13 Haziran 2019 saat 10:23 'de eklendi.

Atatürk’ün Sakarya Meydan Muharebesi’nde karargâh olarak kullandığı, Ankara, Polatlı Karapınar Köyü’nde bulunan bakımsızlıktan dökülen köy evi Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök’ün gündeminde yer aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullandığı Polatlı’daki köy evinin durumunu sordu. Soru önergesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullandığı Polatlı’daki köy evinin bakımsızlıktan harap halde olduğu belirtildi. Vekil Gök, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergede; Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullandığı Ankara, Polatlı’daki köy evinin bakımsızlıktan harap halde. Bina girişinin ise ağıl olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Milli Mücadele’nin sembol mekanlarından biri olan karargâh binasının İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’a da ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Türkiye’nin bağımsızlık tarihine ve bilincine sahip çıkılarak gelecek nesillere aktarılması milli mirasın korunmasıyla mümkündür. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın anıtsal yapılarının hassasiyetle bakım ve restorasyonlarının yapılarak bu değerlerin asıl sahipleri olan çocuklarımıza tarih hazinesi olarak sunulması beklenmektedir.” ifadelerine yer verdi.

YAZILI CEVAP İSTENEN SORULAR

CHP’li Levent Gök tarafından verilen soru önergesinde Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yazılı olarak yanıtlanması istenilen sorular ise şunlar oldu; Polatlı’da bulunan karargâh olarak kullanılmış köy evinin koruma altına alınmamasının sebepleri nelerdir? Sözü geçen binanın bir bölümünün ağıl olarak kullanılmasına hangi gerekçelerle izin verilmiştir? Bu duruma ne zaman son verilecektir? Milli Mücadele’de kullanılmış, tarihi bina özelliği taşıyan kaç yapı bulunmaktadır? Binaların güncel durumlarını açıklar mısınız? Kurtuluş Savaşı’ndan kalma binaların bakımları ve restorasyonları için 2002 – 2019 yılları arasında ayrılan bütçeleri yıllık temelde açıklar mısınız?

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.