GÖK, HAYMANA’DAKİ SEL FELAKETİ İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Bu haber 20 Haziran 2022 saat 8:00 'de eklendi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök Haymana’da gerçekleşen sel ve taşkın felaketiyle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplandırması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. Gök, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 10 – 11 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara ve çevresini etkisi altına alan yoğun sağanak yağış Haymana İlçemizde sel ve taşkın felaketlerine sebep olmuş, afet hanelere ve tarım alanlarına ağır hasar vermiş, çok sayıda hayvan sel sularına kapılarak telef olmuştur. Demirözü, Sırçasaray, Kirazoğlu, Alaçık, İncirli, Gültepe, Kerpiç, Kızılkoyunlu, Katrancı, Bahçecik, Karasüleymanlı, Tepeköy, Cihanşah ve Boğazkaya Mahallelerimizin felaketten en çok etkilenen yerleşimler olduğu tespit edilmiş, söz konusu mahallelerde meydana gelen büyük tahribatın olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için derhal harekete geçilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sözü geçen mahallelerimizin acilen afet bölgesi kapsamına alınarak oturulmaz hale gelen hanelerin tadilatlarının yapılması, çiftçilerimizin ve besicilerimizin zararlarının karşılanması beklenmektedir. 7269 Sayılı Umumi Afete Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifi üzerine başlatılan resmi süreçler sonucu afet bölgesi ilanı mümkün olabilmektedir. Haymana’da yaşanan sel afetinin üzerinden 1 hafta geçmiş olmasına rağmen afet bölgesi ilanına ilişkin herhangi bir adım atılmamış, Haymanalı hemşerilerimiz devlet desteğinden mahrum bırakılmıştır. Gecikilen her gün ve her saat Haymana’daki yıkım daha da derinleşmektedir. Bu bilgiler ışığında:

Haymana’da yaşanan sel felaketinin ardından yürütülen hasar tespit çalışmalarının sonuçlarını açıklar mısınız?

Sel felaketi yukarda belirtilen mahallelerimizde çok büyük yıkım ve kayba sebep olmuştur. Söz konusu mahallelerin yaralarının hızla sarılması amacıyla afet bölgesi ilan edilmesine yönelik herhangi bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?

Haymana’daki sel felaketi sonrasında İlçemizde afete sebebiyet veren altyapı ve üstyapı eksiklerinin giderilmesi için hangi çalışmalar yürütülecektir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.