GIDA VE TARIMLA İLGİLİ ÖNEMLİ KAYGILAR VAR

Bu haber 12 Kasım 2021 saat 9:38 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, 2022 bütçe görüşmelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesiyle ilgili konuşma gerçekleştirdi. Kuşoğlu, gıda ve tarım kaygısıyle ilgili olarak bütçe ve proje hazılanması gerektiğini ve yeşil mutabakata daha çok yer verilmesi gerektiğini belirten Kuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de sorular yöneltti.

GIDA VE TARIMLA İLGİLİ ÖNEMLİ KAYGILAR

Gıda ve tarımla ilgili bütçe ve projeler hazırlanması gerektiğini ifade eden Bülent Kuşoğlu, “Dünyada gıda ve tarımla ilgili önemli kaygılar var. Türkiye’de bu kaygıları taşıyor. Sunumda da bu konuların öne çıktığı bir vizyon olmasını dilerdim. Bu konularla ilgili son bölümde bilgi verilebilirse, bakanlık olarak benzer kaygıları taşıdığınızı onlara yönelik olarak bütçe ve projeler hazırladığınızı görebilirsek memnun oluruz. Çünkü toplumda bu kaygı var.” dedi.

YEŞİL MUTABAKATA DAHA FAZLA YER VERİLMELİ

Yeşil mutabakat konusunda daha çok yer verilmesi gerektiğini ifade eden Kuşoğlu, “Yeşil mutabakata çok az yer verdiniz. Geçen yıl yoktu ama bu yıl yeşil mutabakat önemli. Çünkü Avrupa Birliği 2030’a kadar yüzde 45-55 arasında karbon salınımını azaltılmasını 2050’ye kadar da sıfırlanmasını amaçlıyor. Dünyada da bu yönde çalışmalar var. Bizim ihracatımızı etkiliyor ama tarım ihracatımızı da çok etkiliyor. Bununla ilgili daha detaylı bilgi verebilirseniz memnun olurum. Avrupa’ya dış ticaretimizin hemen hemen yarısını yapıyoruz. Bu durumda yeşil mutabakat konusunu daha fazla ön plana çıkarmamız gerekir. Türkiye’nin tarım üretiminin Avrupa Birliği yeşil mutabakat kıstaslarına uygun olması lazım. Çünkü yakında bununla ilgili kontroller daha da sıklaşacak. Bu avantajımız olabilir. Çünkü biz bu konularla ilgili bir adaptasyon süreci geçirdik. İyi çalışılırsa, iyi bir politika izlenirse Türkiye’nin avantajı olabilecek bir konu.” dedi.

KUŞOĞLU GÖKPINAR BARAJINI SORDU

Kuşoğlu, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti; “Devlet Su İşleri’nin tarım için deniz suyunu tarımda kullanma araştırma projeleri var mı? Geçen yıl Polatlı’daki Gökpınar Barajı’nın gelecek yıl biteceğini söylediniz. Henüz bitmedi, su tutmaya başlamış ama bu sene bitiremedik heralde. İnşallah daha uzun süre yoktur. Sizin birkaç ay önce gittiğinizi biliyorum oraya ama 2015’de temeli atıldı iki yıl içinde bitecekti ama altıncı yıldayız. İnşallah daha uzun sürmez. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı birimlerin Ankara’daki yatırımlarını milletvekili olarak takip edebilme açısından not olarak istiyorum. Geçen yıl Devlet Su İşleri’nin Karayollarından daha fazla bütçe ayrıldığını söylediniz. Bunun ilk defa olduğunu ve bundan dolayı mutlu olduğunuzu söylemiştiniz ama uygulamada karayolları daha fazla şey aldı. Bunun böyle olmasından bende mutlu olacağım. Böyle bir çalışmanız olursa mutlu olurum. Türkiye bir kuraklık iklimine giriyor DSİ bütçesi daha fazla olmalıdır. Döner sermayeyle ilgili geçen yılları hesaplayınca yüzde 20 düşüş olduğunu söylediniz ama Sayıştay denetçileri isterlerse bu bulgu sayısını istedikleri kadar artırabilirler. Bulgu sayısının çok önemi yok içeriği çok önemli. Bulgu listesinde çok önemli konular var. Özel sektörde bir şirketinizin size böyle bir mali tablo vermesi durumunda ne yaparsınız? Sayıştay denetçilerinin bu raporu yazarken kendilerini çok zorladığını düşünüyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı bin 201 adet harcama birimi. Bin 4 adet muhasebe birimi ile mali işlerini yürütüyor. Kaç tane olursa olsun otomasyon çağındayız bunların sorun olmaması gerekiyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.