Geri dönüşüm çalışmaları hakkında önerge verildi

Bu haber 03 Eylül 2020 saat 16:31 'de eklendi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök; plastik üretimi ve kullanımı sonucu artan plastik atıklar ve buna bağlı oluşan çevre kirliliğine karşı atlan adımlar ve geri dönüşüm çalışmaları hakkında, mecliste araştırma önergesi verdi.

Gök tarafından verilen Meclis araştırması, talebinde şu ifadelere yer verildi. “Dünyada sanayileşme hamlesinin hız kazanmasıyla beraber plastik üretimine duyulan talep özellikle 1970 sonrasında artış göstermiş, 1950’lerde 1 buçuk milyon ton olan plastik üretimi 1970’lerin ortalarından itibaren 50 milyon ton seviyesine çıkmıştır.

325 MİLYON TONA YÜKSELDİ

21. yüzyıla gelindiğinde tüm dünyada 200 milyon ton üretime ulaşılırken, küresel plastik sektörü 2010 – 2014 yılları arasında yüzde 4,1 büyüme kaydederek üretim hacmini 2015 yılında 325 milyon tona yükselmiştir. 2016 yılında ise 2015 yılına oranla üretimin yüzde  3 arttığı ve 335 milyon ton olarak gerçekleştiği tahmin edilmektedir. 2016 yılında dünya toplam plastik mamul üretiminin yüzde25’i Çin, yüzde 21’i tüm Avrupa, yüzde 20’si NAFTA ülkeleri, yüzde 16’sı da Çin dışındaki Asya ülkeleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Toplam üretimde Orta Doğu ve Afrika ülkelerinin payı yüzde 8, Güney Amerika’nın payı ise yüzde 7 düzeylerindedir.

5 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDEDİR

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı(PAGEV) verilerine göre 2015 – 2018 yıllarını kapsayan dönemde, yılda ortalama miktar bazında yüzde 2,2 değer bazında da yüzde 1,4 artış gösteren plastik mamul üretimi, 2019 yılında 2018 yılına kıyasla miktar bazında yüzde 3,4 artarken, değer bazında da yüzde 2,5 gerilemiştir. Dünya genelinde plastik üretim miktarları yükselirken plastik değerleri düşmekte, endüstriyel üretimde ve günlük hayatın hemen her alanında plastik kullanımı artmaktadır. Ülkemizde plastik sektörünün toplam üretimi yıllık 10 milyon tona yaklaşmakta, yıllık cirosu ise 33 milyar dolar seviyesine ulaşmaktadır. Son 10 yılda ülkemizin yıllık Gayrı Safi Milli Hasıla(GSMH) büyümesini aşan bir hızda büyüyen plastik sektörünün yıllık doğrudan ihracatı 5 milyar dolar seviyesindedir.

YILLIK 50 BİN TON DÜZEYİNDEDİR

Plastik üretimi ve kullanımı ulusal ve küresel olarak bu denli artarken plastik atıklar sorunu da büyümektedir. Kontrolsüzce toprağa ve suya karışan plastikler uzun süreler doğada kaybolmamakta, parçalanmaları esnasında saçtıkları kimyasallar sebebiyle canlı hayatına zarar vermektedir. Dünyada her yıl 9 milyon ton plastik atık okyanuslara bırakılırken ülkemizde denizlere karışan plastik atık miktarı yıllık 50 bin ton düzeyindedir. Geri dönüşüm çalışmalarıyla çevreye olumsuz etkileri azaltılmaya çalışılsa da günümüz şartlarında plastik ürünlerin tamamen geri dönüşümünün sağlanması mümkün görünmemektedir.

KİMYASALLARA RAĞMEN HAYATTA KALABİLMEKTEDİR

Çevre kirliliği sorunlarının küresel bazda yarattığı felaketleri deneyimlemeye başladığımız bugünlerde uluslararası bir bilim dergisi olan “Frontiers in Microbiology”’de yayınlanan makaleye göre toksik plastikler ile beslenen bir bakteri türü keşfedilmiştir. Atık sahasında keşfedilen bakteri öncelikle plastikte bulunan poliüretan maddesine saldırmakta, parçalanma sonucu ortaya çıkan kanserojen ve toksik kimyasallara rağmen hayatta kalabilmektedir. Plastiği parçalamanın yanı sıra içeriğini besin olarak kullanan bakteri parçalanma sürecinde daha da güçlenmekte, geri dönüşümü oldukça zor olan poliüretan içerikli plastiklerin dönüştürülebilmesinde büyük bir fayda sağlayacağı öngörülmektedir.

HAYATİ BİR ADIM OLACAKTIR

Plastik atıkların geri dönüşümünde önümüzdeki 10 yıl içerisinde kullanılmaya başlanması beklenen yönteme ilişkin Türkiye’deki çalışmalar oldukça sınırlı ve yetersiz olarak değerlendirilmektedir. Sözü geçen çalışmalara ağırlık verilmesi, ihtiyaç duyulan imkân ve kaynakların sağlanması sadece plastik atıklar için değil aynı zamanda ekosistemi tehdit eden bütün risklere karşı doğaya dost ve düşük maliyetli çözümler üretilmesi adına hayati bir adım olacaktır. Ülkemizde plastik atıklar başta olmak üzere çevre kirliliğine sebep olan etkenlerin detaylı tespiti, bu etkenlerle mücadele için geliştirilecek doğaya dost ve düşük maliyetli çalışmaların desteklenmesi, atık geri dönüşümü oranlarının artırılması, orta ve uzun vadede Türkiye’nin atık yönetimi konusunda gelişmiş ülkeler düzeyine getirilmesi yoluyla ülkemizin ve dünya ekosisteminin korunması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.” Diyerek talebine son verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.