Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 yılı İşgücü İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistliklere göre, 2023 yılında genç nüfusta yaşanan işsizlik oranı ile bu seneki işsizlik oranlarınada değişiklik oldu. 

Gençlerdeki Işsizlik Oranı Düştü Meslek Tercihleri De Belli Oldu (2)

SGK Uzmanından Emeklilere Kritik Uyarı: Emekli Aylığınız Yarıya Düşebilir! SGK Uzmanından Emeklilere Kritik Uyarı: Emekli Aylığınız Yarıya Düşebilir!

TÜİK'in verilerine göre, 2023 yılının Nisan ayında genç nüfusta %14,6 olan işsizlik oranı, 2024 yılının aynı döneminde %14,5'e düştü. Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, 15 ve 24 yaşlarındaki gençlerin işsiz sayısı Nisan 2024'te bir önceki aya göre 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişi oldu. İşsizlik oranı erkeklerde %7,2 iken kadınlarda %11,1 olarak belirlendi.

GENÇLERİN EN FAZLA TERCİH ETTİĞİ MESLEK DALLARI

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan bir araştırma, gençlerin en çok tercih ettikleri meslek dallarını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye'de gençlerin en fazla rağbet gösterdikleri ilk üç bölüm mühendislik, tıp ve hukuk oldu. İlahiyat, tıp ve diş hekimliği ise tercih edilmeyecek bölümler arasında yer aldı.

Gençlerdeki Işsizlik Oranı Düştü Meslek Tercihleri De Belli Oldu (1)

GENÇLER SEVDİĞİ İŞİ YAPMAK İSTİYOR

Türk gençlerinin meslek tercihinde önceliği %49,4 ile sevdiği alanda çalışmak olurken, bunu %18,1 ile dolgun maaş ve %13,2 ile konforlu çalışma takip etti. Araştırmada gençlerin uygun gördüğü çalışma şekli ise ‘hibrit çalışma biçimi’ olarak belirlendi.

GENÇLERİN TERCİHİ ÖZEL SEKTÖR OLDU

Areda Survey'in gençler üzerinde yaptığı araştırmada, gençlere kamuda mı? yoksa özel sektörde mi? çalışmak istersiniz deneldiğinde ilginç bir sonuç çıktı. Katılımcıların yüzde 41,6'sı özel sektörü, yüzde 31,3'ü memuriyeti, yüzde 27'si girişimciliği tercih ettiği görüldü. 
 

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ