Savunma Sanayi Başkanlığı, üniversite 1. ve 2. sınıf öğrencileri için "Savunma Sanayii 101", 3. ve 4. sınıf öğrenciler için ise "Savunma Sanayii 401" projelerinin hayata geçtiğini duyurdu.

Belediye başkanına kızan vatandaş 'tapulu arazisini' mühendislere işaretlettirdi Belediye başkanına kızan vatandaş 'tapulu arazisini' mühendislere işaretlettirdi

SAVUNMA SANAYİİ ALANINDA GELİŞECEKLER

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Yükseköğretim Kurulu İşbirliği (YÖK) ile savunma sanayii alanında gençler yetiştirmek amacıyla hazırlanan Savunma Sanayii 101 ve Savunma Sanayii 401 projeleri aktifleşiyor. Proje kapsamında tüm üniversitelerin 1. ve 2. sınıflarında eğitim gören öğrenciler "Savunma Sanayii 101" programına başvurabilecek; ayrıca araştırma üniversitelerinde 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrenciler de "Savunma Sanayii 401" programına katılabilecekler.

Üniversite gençleri için tamamen ücretsiz olan bu eğitim programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, hem sertifika alacaklar hem de bu eğitimleri kredili seçmeli ders olarak kabul edilecek. Ayrıca, programı başarıyla tamamlayan öğrenciler savunma sanayiinde iş bulma sürecinde avantaj sağlayacaklar.

Resmi başvurular bugün başlıyor. savunma101.ssa.gov.tr ve savunma401.ssa.gov.tr internet siteleri üzerinden gerekli şartları sağlayan tüm öğrenciler başvuru yapabilecekler.

MİLLİ YETKİNLİK HAMLESİ KAPSAMINDA SUNULUYOR

Projelerin amacı, Türkiye'nin geleceği gençlerin savunma sanayiine olan ilgisini ve bilgi birikimini artırmak, sektör profesyonelleriyle etkileşimlerini sağlamak ve kendi yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Millî Yetkinlik Hamlesi kapsamında sunulan bu eğitim programları, gençlerin gelecek planlarında önemli bir rol oynayacak.

İHA