GELENEKTEN GELECEĞE SANAT

Bu haber 11 Nisan 2022 saat 9:43 'de eklendi.

Polatlı Halk Eğitimi Merkezi, Şehit Cüneyt Sertel Anaokulu işbirliğiyle 215 okul öncesi öğrencinin katılımıyla geleneksel Türk sanatlarının geçmişten geleceğe aktarmak amacıyla “Gelenekten Geleceğe Sanat” projesi hayata geçirildi.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AKTARDIKLARI BİLGİ BAKIMINDAN BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönemi kapsayacak olan projemize toplamda 215 okul öncesi öğrencisi katılmaktadır. Proje kapsamında edinilen amaçlar; Sanat, bir milletin geçmişini geleceğe bağlayan en önemli unsurlardan biridir. Geleneksel Türk sanatları bünyesinde yer alan resim, ebru, çini, seramik, tezhip, minyatür Sanatları da, geçmişten günümüze aktardıkları bilgi bakımından büyük öneme sahiptir. Bu bağlamda Müzikten resime, dramadan tasarıma sanatın çeşitli dalları çocuklar için tüm duyularını kullanarak keşifler yaptıkları, hem de kendilerini doğal olarak, içlerinden geldiği gibi ifade edebildikleri zevkli uğraşlardır. Sanat etkinlikleri ile küçük yaşlardan itibaren tanışan çocuklar ise kendilerini daha iyi tanıyor, neleri sevip neleri sevmediklerine dair ipuçları ediniyor, etraflarında gördüklerini ve deneyimlerini sanat etkinlikleri ile ifade ederken planlama, seçim yapma, deneme, düzeltme, başladığı işe devam edip bitirme gibi bilişsel yetilerini geliştiriyor, hayal güçlerini harekete geçiriyorlar. Aynı zamanda bu proje ile çocuklar kültürlerine ait olan sanat dalları ile tanışıp geçmiş estetik anlayışına dair bilgi edinip öz kültürlerini bilme, sahip çıkma ve onları geleceğe taşıyan birer birey haline gelecekleri düşünülmektedir. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar Polatlı Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerinden Geleneksel Türk Sanatları Uzmanı Mert Coşkun’un koordinatörlüğünde yürütülecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.