Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, Türkiye’de yerel seçimler ile ilgili yorumda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili paylaşımından sonra Geert Wilders’ın kim olduğu merak edilmeye başlandı. Peki, Geert Wilders kimdir neden gündem oldu ve ne dedi? Sizler için araştırdık. İşte haberin detayları…

GEERT WİLDERS KİMDİR?

Özgürlük Partisi başkanı, aşırı sağcı Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, 6 Eylül 1963 tarihinde doğmuştur. 1998 yılından beri Hollanda Parlamentosu üyesidir.

Geert Wilders, Katolik iken agnostisizmi seçmiş bir siyasetçidir. Vergilerin düşürülmesi, refah devletinin tasfiyesi, asgarî ücretin ortadan kaldırılması, devlet düzenlemelerinin ve müdahalelerinin en aza indirgenmesi gibi sağ liberteryen politikalarla objektivist bir bakış açısını birleştirerek İslâm dini ve özgürlüklerin uyuşamayacağı fikri ile İslâm'a karşı bir siyaset yürütmektedir.

Wilders ve partisi yabancı göçmenlere karşı daha sert tedbirler alınmasını ve göçmen kanunlarında değişikliğe gidilmesini istemektedirler.

Wilders, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı Hollanda'daki en büyük muhalefeti yürütmektedir.

GEERT WİLDERS NEDEN GÜNDEM OLDU NE DEDİ?

Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, sosyal medya hesabından Türkiye'den gelen ilk seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Wilders, paylaşımında "Bay bay Erdoğan. Türkiye sekülerlik ve özgürlük istiyor" ifadelerini kullandı.

Korhan Berzeg öldü mü, bulundu mu? Korhan Berzeg'de son durum ne? Korhan Berzeg öldü mü, bulundu mu? Korhan Berzeg'de son durum ne?

Geert Wilders