GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ: KİLİM

Bu haber 31 Temmuz 2021 saat 9:19 'de eklendi.

KİLİM DOKUMA KURSUNA YOĞUN İLGİ

Kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş değerleri arasında olan kilimler az da olsa hala kullanılan yöresel ürünlerden bir tanesi. Birçok renk ve motif dokuyan kişinin duygularını o yörenin kültürünü yansıtıyor. Unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizden biri olan kilimlerimiz Polatlı Halk eğitimi merkezi bünyesinde gerçekleştirilen kurslar sayesinde yaşatılmaya devam ediyor. Polatlı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açtığı kurslar ile birçok değerimizi tekrar kazandırmak için çalışıyor. Yaz aylarında eğitimlerine ara veren öğrenciler, ev hanımları gibi bir çok kişi em el becerilerini geliştirmek hem de yeni bir meslek öğrenmek isteyen vatandaşlar halk eğitim kurslarında buluşuyor.

KİLİMLER GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ

Özellikle Anadolu kültürünün pek çok motifini bünyesinde barındıran ve yörelere göre değişiklik gösteren değişik kilim dokuma teknikleri ve motifleri kursa gelen kursiyerlere öğretilerek kilim dokuma kültürü yaşatılmaya devam ediyor. Halk Eğitimi Merkezi açtığı kilim tezgahları ile hayallerin motiflere dönüşmesine vesile oluyor. Kilim tezgahlarından çıkacak olan emek ürünleri geçmişten günümüze de köprü görevi taşıyor. Halk eğitimi merkezi açtığı dokuma kursu ile kilim dokuma tekniklerini öğretiyor.

KİLİM KURSU HER YAŞTAN KATILIMCILARINI BEKLİYOR

Öğrencilerden ev hanımlarına bir çok farklı alandan kursiyerlere ev sahipliği yapan kilim dokuma kursu rengarenk iplerin motiflere dönüşüm yolculuğunda büyük ilgi görüyor. Verimli vakit geçirmek için el becerilerini geliştiren kursiyerler hem bir kültürün yok olmasının engellenmesi için çalışılıyor hem bir meslek ediniyor hem de ek gelir imkanı sağlıyor. Polatlı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde Eski İmam Hatip Lisesi Binasında gerçekleşen kilim dokuma kursunda 12 adet kilim dokuma tezgahı ile kursiyerlere eğitimler veriliyor.  16 kursiyer hala kurslarına devam ederken kursa katılım sağlamak isteyen vatandaşlar kayıt talebinde bulunabilecek.

KURSA KATILIM SAĞLAMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR HALK EĞİTİM MERKEZİNE ULAŞABİLİR

Polatlı Halk Eğitimi Merkezinde açılan beceri ve mesleki eğitim kursları sayesinde pek çok vatandaş hem el becerisi kazanıyor hem meslek öğreniyor, hem de özellikle kadınlar ev ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Kilim Dokuma Usta öğreticisi Aysun Çevik Duygulu kursa ilgi duyanların Halk Eğitimi Merkezine başvurabileceklerini ya da kendisi ile irtibata geçebileceklerini söyleyerek vatandaşları kilim dokuma kursuna davet etti. Duygulu ayrıca kurs ile ilgili hem halk eğitim merkezi üzerinden hem de 0542 480 88 30 numaradan kendilerine ulaşabileceklerini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.