Gazze Belediyesi, Gazze kentindeki Filistinlilerin "ciddi susuzluk ve su eksikliği" sorunu yaşadığını duyurdu. Bu durumun, İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten beri sürdürdüğü saldırılarda su kuyuları ve su şebekesini hedef almasından kaynaklandığı belirtildi. 

Gazze'de acı bilanço: Can kaybı 37 bini aştı Gazze'de acı bilanço: Can kaybı 37 bini aştı

SU KRİZİ BÜYÜYOR 

Gazze Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "İşgalci İsrail'in su kuyuları ve şebekeyi tahrip etmesi nedeniyle Gazze halkı aşırı derecede su sıkıntısı çekiyor" ifadesine yer verildi. Ayrıca açıklamada, Gazze kentinde içme suyu başta olmak üzere "su krizi" yaşandığına dikkat çekildi ve bölge halkının suya erişmek için yaklaşık 1,5 kilometre yürümek zorunda kaldığı belirtildi.

GAZZE ŞERİDİ'NDE 700'DEN FAZLA SU HİZMET DIŞI KALDI

Gazze Belediyesi Sözcüsü Hüsnü Mehna, İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze kentinde 42 su kuyusu ve deniz suyu arıtma tesisini yerle bir ettiğini ifade etti. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından 31 Mayıs'ta yapılan açıklamada, İsrail ordusunun hedef alması ve sınır kapılarını kapatması sonucu Gazze Şeridi'nde 700'den fazla su kuyusunun hizmet dışı kaldığı belirtilmişti. Filistin Merkezi İstatistik Bürosu ve Filistin Çevre Kalitesi Kurumu tarafından 5 Haziran'da yapılan ortak açıklamada, "Gazze Şeridi'ndeki mevcut suyun, saldırı öncesindeki toplam suyun yaklaşık yüzde 10 ila 20'si kadar olduğu tahmin ediliyor" bilgisine yer verilmişti.

SİVİL ALTYAPI TAHRİP EDİLİYOR 

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının "yaşama uygun olmayan bir ortam meydana getirdiği" ve altyapıyı kapsamlı bir şekilde tahrip ettiği, ayrıca yakıt kıtlığının tüm atık su arıtma tesislerini ve sistemlerini bozduğu vurgulanmıştı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 164 Filistinli öldürüldü, 84 bin 832 kişi yaralandı. Enkaz altında halen daha binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip edildiği aktarıldı. 

Kaynak: TRT HABER