Arjantin sokakları savaş alanına döndü Arjantin sokakları savaş alanına döndü

Gazze'de Can Kaybı 37 Bini Aştı, Yardım Tırları Mısır'da Bekliyor 

Gazze Şeridi'ne yönelik 7 Ekim'den bu yana süren İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 37 bin 164'e yükseldi. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte düzenlenen üç saldırıda 40 kişinin öldüğünü, 120 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Toplam yaralı sayısı ise 84 bin 832 olarak bildirildi. 

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki operasyonları 249 gündür devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının giderek arttığını ve büyük bir insanlık dramının yaşandığını vurguladı. 

Avrupa Birliği (AB), Mısır sınırında Gazze'ye girmek için bekleyen 2 binden fazla insani yardım tırının olduğunu açıkladı. İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik operasyonları nedeniyle yardım malzemeleri bölgeye ulaşamıyor. AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Kurumu, yoğun askeri operasyonlar nedeniyle Refah sınırının kapalı olduğunu belirterek, sürekli, engelsiz ve güvenli insani yardıma erişimin sağlanması gerektiğini vurguladı. 

AB yetkilileri, insani yardımın Gazze'ye girişine izin verilmesi için çağrıda bulundu. Bölgedeki durumun aciliyetini koruduğunu belirten yetkililer, yardımların engellenmeden ve güvenli bir şekilde ulaştırılmasının önemine dikkat çekti. 

Kaynak: İHA